Sociálne siete sú plné najnovších zdravotných trendov, od prechádzok prírodou po pitie surového mlieka. Po stáročia sa v rôznych kultúrach odporúča aj konzumácia rôznych bylín či doplnkov výživy. Ľudia ich môžu užívať, keď pociťujú bolesť, úzkosť, trpia nafukovaním alebo potrebujú zvýšiť energiu, avšak s upozornením, že nemusia byť vždy bezpečné, aj keď nesú označenie „prírodné“.
Ak sa doplnky stravy užívajú v nadmernom množstve, môžu byť na škodu. Podľa amerického neziskového lekárskeho centra Cleveland Clinic môže nadmerné užívanie niektorých vitamínov a doplnkov zvýšiť riziko osteoporózy, neuropatie a dokonca aj smrti.
Štúdia z augusta 2024 publikovaná v JAMA Network Open zistila, že päť percent dospelých užívalo jeden zo šiestich doplnkov, ktoré sú nebezpečné pre pečeň. Ide pritom o orgán, ktorý filtruje toxíny a odpadové látky v tele.
Doplnky, ktoré poškodzujú pečeň
Ašvaganda, používaná na podporu nervového a endokrinného systému; zlepšenie spánku; zvýšenie nálady, energie a imunity
Ploštičník strapcovitý, používaný proti bolesti, nočnému poteniu, na symptómy menopauzy a podráždenosť
Garcínia kambodžská, používaná na chudnutie, zmiernenie bolesti a tráviacich ťažkostí
Zelený čajový extrakt (nie samotný zelený čaj!), používaný na zvýšenie energie, zdravie srdca a pokožky
Červená fermentovaná ryža, používaná na zníženie cholesterolu, zlepšenie krvného obehu a podporu trávenia
Kurkumovník dlhý alebo kurkumín, používané na zápaly, artritídu a úzkosť
Poškodenie pečene môže existovať predtým, ako sa objavia príznaky, no niektorí ľudia nemusia mať príznaky vôbec. Ochorenia pečene spôsobuje nevoľnosť, stratu chuti do jedla, nepohodlie v pravom hornom rohu brucha, všeobecné svrbenie, tmavý moč a žlté zafarbenie očí a pokožky.
Ak hľadáte čisté vody, nahraďte vnútrozemie morom. Top 10 krajín s najčistejšími pobrežiami
Alternatívy k týmto doplnkom
Ak vás láka užívanie niektorého z týchto doplnkov, zvážte iné spôsoby, ako získať potrebné živiny alebo benefity, ktoré ponúkajú. Napríklad, k najvhodnejším potravinám pre zdravie mozgu sa radia čučoriedky, avokádo a orechy. Ak potrebujete pomôcť so zaspávaním, môže vám pomôcť misa čerešní alebo pohár mlieka. Správne dýchanie a cvičenie sú prirodzenými posilňovačmi energie.