Farmaceutická spoločnosť Roivant, založená americkým podnikateľom a republikánskym prezidentským kandidátom Vivekom Ramaswamym, získala vlani v decembri od Pfizeru zadarmo licenciu na liek proti črevným zápalom. Ako sa postupom času ukázalo, tento obchod bol výhodný pre obe strany.
Dôvod, pre ktorý Pfizer posunul Roivantu licenciu, bol, že už nechcel investovať ďalšie peniaze do výskumu a vývoja. Roivant však túto ambíciu mal, pričom so zameraním sa na zápalový proteín TL1A, vložila spoločnosť do výskumu 15 miliónov dolárov.
Pre Roivant išlo o viac než dobrú investíciu. Liek sa teraz totiž rozhodla predať ďalej, konkrétne spoločnosti Roche, za čo zinkasuje päť miliárd dolárov, píše Business Insider.
Naprázdno nevyjde ani Pfizer. Farmaceutická firma, známa v posledných rokoch predovšetkým vďaka vakcínam proti covidu, poukázala na to, že dohoda s Roivantom bola súčasťou plánu výskumných a vývojových priorít. Ako uvádza Wall Street Journal, Pfizer bude naďalej ťažiť z 25-percentného podielu, ktorý si ponechal, pričom mu zároveň patrí plné právo na liek mimo USA a Japonska.
Zároveň by akvizícia spoločnosťou Roche mala priamo Pfizeru vyniesť 1,4 miliardy dolárov. „Tešíme sa tomuto partnerstvu a myslíme si, že na svoje si prišli aj akcionári. Práve vďaka partnerstvu sme schopní udržať si viac ako 50 percent celkovej hodnoty (lieku so zameraním sa na TL1A, pozn. redakcie) bez ďalších výdavkov na výskum a vývoj,“ uviedla spoločnosť Pfizer vo svojom vyhlásení.
Keď minulý december Pfizer posunul svoju licenciu Roivantu, zareagovali na to ďalšie farmaceutické spoločnosti, ktoré sa takisto zaoberajú výskumom a vývojom liekov v spojitosti s TL1A. Prometheus Biosciences predstavila svoju vlastnú štúdiu, pričom neskôr túto spoločnosť za 10,8 miliardy dolárov kúpil Merck. Spoluprácu vo výške 1,5 miliardy dolárov tento mesiac oznámili aj firmy Sanofi a Teva Pharmaceuticals.