Kráľovská austrálska komora všeobecných praktických lekárov vydala stanovisko, ktorým odporúča farmaceutom, aby pacientom homeopatiká nevydávali a lekárom, aby ich nepredpisovali.
Lekárska inštitúcia sa neopiera len o všeobecne rozšírené poznatky, ale aj o nedávno v Austrálii zverejnený rozsiahly výskum, ktorý potvrdil, že homeopatická liečba nemá okrem placebo efektu žiadny iný účinok na zdravie pacienta.
Austrálska Národná rada pre zdravotnícky a medicínsky výskum v marci vydala správu po preskúmaní viac ako dvoch stoviek štúdií. Dospela k záveru, že neexistuje dôkaz o tom, že by homeopatiká mali čo i len o niečo vyšší účinok v boji s chorobou ako placebo. Alternatívnu liečbu označili za totálne neefektívnu.
Prezident komory praktických lekárov Frank Jones varoval, že užívanie homeopatických prípravkov môže spôsobiť, že sa pacienti vystavia riziku, odložia riadnu lekársku starostlivosť alebo ju budú odmietať úplne. „Dôkaz, že homeopatia funguje neexistuje. Niektorí z mojich vlastných pacientov sa rozhodli pre alternatívnu medicínu a ja rešpektujem, že je to ich voľba. Ale mali by vedieť, že niektoré z týchto metód nie sú vedecky podložené,“ povedal pre Australian Associated Press.
F. Jones varoval aj pred novodobým fenoménom, ktorým je odmietanie očkovania, v tomto prípade náhrada klasickej očkovacej látky za takzvanú homeopatickú vakcínu. „Jednotlivci, ale aj celá komunita sú v prípade, že sa homeopatické vakcíny používajú namiesto konvenčnej imunizácie vystavení chorobám, ktorým sa dá predchádzať,“ cituje ho britský portál The Guardian.
Odporúčanie RACGP stiahnuť homeopatiká z austrálskeho trhu s liekmi nemá záväzný charakter a austrálski lekárnici sa môžu rozhodnúť, či homeopatiká budú ponúkať aj naďalej alebo nie. Lekárnické združenia však upozorňujú, že RACGP nie je regulačný orgán, a tak je pravdepodobné, že predávať homeopatické tabletky či kvapky neprestanú. Pripravovali by sa tak o tržby.
Slovenské orgány voči homeopatikám nemajú taký vyhranený postoj, aký zaujali v Austrálii. „Patria do rúk školeného homeopata, ktorý na základe príznakov u pacienta a takzvaného homeopatického profilu homeopatické základu, popísaného v homeopatických knihách, rozhodne o jeho použití u konkrétneho pacienta,“ informuje na svojej stránke o homeopatikách Štátny ústav pre kontrolu liečiv.
Ďalej vysvetľuje, že „homeopatia spočíva v špeciálnej príprave lieku jeho niekoľkonásobným riedením a pretrepávaním, takzvanou potenciáciou. Pri použití homeopatického lieku sa má podporiť organizmus v boji proti ochoreniu za použitia svojich vnútorných síl“.
Ústav však zároveň dodáva, že u homeopatík sa na rozdiel od vakcín nerobia klinické skúšky na zistenie, či ochraňujú pred vznikom infekčného ochorenia. Preto sa nepoužívajú na ochranu pred epidémiami infekčného ochorenia.