Miera nezamestnanosti v Európskej únii v máji zostala na aprílových šiestich percentách. Najnižšia bola v Česku, kde klesla na 2,7 percenta z revidovaných 2,8 percenta. Vyplýva to z údajov, ktoré v utorok zverejnil Štatistický úrad a Eurostat. V krajinách eurozóny miera nezamestnanosti dosiahla 6,4 percenta, rovnako ako v predchádzajúcom mesiaci.

Druhú najnižšiu mieru nezamestnanosti v EÚ vykázalo v máji Poľsko, kde predstavovala rovnako ako v apríli tri percentá.

Najvyššia bola naopak miera nezamestnanosti v Španielsku, kde dosiahla 11,7 percenta. Za Španielskom nasledovalo Grécko s mierou nezamestnanosti 10,6 percenta. Tieto krajiny zároveň dlhodobo bojujú s vysokou mierou nezamestnanosti mladých ľudí do 25 rokov. Tá v máji v Španielsku dosahovala 26,6 percenta, rovnako ako mesiac predtým. V Grécku stúpla na 23,8 percenta z aprílových 22,8 percenta.

Eurostat vo svojich výpočtoch vychádza zo všeobecne používanej štandardnej definície nezamestnanosti Medzinárodnej organizácie práce (ILO). Tá počíta medzi nezamestnaných tých, ktorí si v posledných štyroch týždňoch aktívne hľadali prácu a sú schopní nastúpiť v najbližších dvoch týždňoch.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Erik Tomáš (Hlas-SD) počas tlačovej konferencie s ministrom školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR Tomášom Druckerom (Hlas-SD) a komisárom pre deti Jozefom Mikloškom po spoločnom rokovaní o téme reedukačných centier v utorok 12. marca 2024 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Kto odmietne prácu, môže prísť o dávky. Minister Tomáš chce dostať do práce čo najviac ľudí