Dohodu o spolupráci, ktorá koncom mája ukončila niekoľkotýždňovú odstávku výroby vláknarskej firmy Nexis Fibers z dôvodu prerušenia dodávok energií spoločnosťou Chemes Humenné, sa humenským spoločnostiam darí napĺňať. Povedal to v stredu pre médiá predseda Výboru Národnej rady SR pre hospodárske záležitosti Peter Kremský (OĽANO), ktorý v spore zaujal pozíciu mediátora.
„Boli tam nejaké drobné nezrovnalosti, ktoré sme si vydiskutovali a dohodli si termíny v ráde niekoľko dní, aby sa naplnili dohodnuté veci,“ uviedol k rokovaniam s tým, že na fungujúcej spolupráci majú podľa neho záujem obe spoločnosti.
Spoločnosti v Humennom sa dohodli, Nexis Fibers spúšťa od pondelka výrobu
Ako doplnil, súčasťou stretnutí je i nastavenie pravidiel do budúcna. „Bude teraz nasledovať návrh, ktoré časti pozemkov by spoločnosť Nexis chcela odkúpiť a takisto budú nasledovať rokovania technické, v ktorých sa určí výška investície do výroby týchto energií a konkrétne osamostatnenie sa,“ vysvetlil.
Aktuálne Nexis Fibers odoberá od spoločnosti Chemes, ktorá je zároveň vlastníkom priemyselného parku, kde vláknarská firma sídli, všetky regulované i neregulované energie. Práve cena za neregulované energie bola v minulosti dôvodom nezhôd medzi spoločnosťami a viedla i k odstávke výroby vláknarov.
Spolupráca má pokračovať
Kremský, ktorý chce situáciu v humenskom priemyselnom parku i naďalej sledovať, verí, že dohoda bude stabilná a dlhodobá. „Aj keď príde k osamostatneniu sa, spoločnosť Chemes bude ďalej dodávať elektrinu, teplo, vodu, čiže regulované energie, kde cena nie je sporná,“ vysvetlil s tým, že k osamostatneniu sa spoločnosti Nexis od Chemesu by mohlo dôjsť v roku 2022.
Ako sa pre TASR vyjadril výkonný riaditeľ spoločnosti Nexis Fibers Ján Kučeravý, ďalšie rokovania by mali spoločnosti realizovať v polovici septembra. Podľa jeho slov sa situácia s výrobou priemyselných vláken vo firme postupne stabilizuje. „V septembri by sme mali bežať už na 75 percent kapacít pre airbagy. Trošku sa zlepšuje situácia aj v biznise, kde dodávame vlákno pre pneumatiky. Niektorí z našich odberateľov nevyrábali niekoľko mesiacov a momentálne vidíme oživenie v septembri aj u týchto zákazníkov,“ uviedol s tým, že v súvislosti so zvyšovaním výroby sa na svoje pracoviská budú vracať i zamestnanci, ktorých nechávala spoločnosť za ostatné mesiace doma na takzvanej výluke, pričom im vyplácala 60 percent mzdy. „Pokiaľ nepríde nejaká tvrdá druhá vlna koronakrízy, mohli by sme v najbližších mesiacoch bežať bez nejakých obmedzení,“ doplnil.
Podľa Kučeravého riešila spoločnosť situáciu počas posledných mesiacov aj s využitím štátnej prvej pomoci, rokuje s bankami a má v pláne tiež rokovať so svojimi veriteľmi o odklade splátok. „Myslím si, že sme na správnej ceste a že sa v priebehu niekoľkých mesiacov skonsolidujeme,“ dodal. Ako uzavrel, spoločnosť tiež aktuálne finalizuje investíciu do výroby špeciálnych polymérov, kde by radi strojnásobili svoju výrobu. Využívať ju však spoločnosť bude môcť len v prípade, ak sa skonsoliduje i situácia v celom automobilovom priemysle.