Koncom 19. storočia sa na trhu objavili prvé alternatívy masla. S príchodom margarínu sa ľudia začali oveľa viac zamýšľať nad tým, ktorý produkt je pre ich zdravie prospešnejší.
Maslo má vysoký obsah nasýtených tukov, ktoré môžu zvyšovať hladinu LDL cholesterolu v krvi, čo vedie k upchávaniu artérií a zvyšuje riziko vzniku srdcových chorôb. „Mnohé potraviny vyrobené z masla vrátane croissantov a koláčov sú veľmi tučné. Ich pravidelná konzumácia spôsobuje priberanie a zvyšuje hladiny cholesterolu," varuje profesor nutričných vied Thomas Sanders.
Podľa doktorky Mary Flynnovej mnohí experti maslo nespravodlivo démonizujú v prospech margarínu, ktorý patrí medzi ultraspracované potraviny. Problémom pekárenských výrobkov nie je prítomnosť masla, ale vysoký obsah cukru, dodala. Pokles úmrtí na srdcové choroby za posledných päťdesiat rokov podľa doktorky súvisí predovšetkým s rozvojom liekov, akými sú statíny, a nie príchodom maslových alternatív.
Jedna obzvlášť rozsiahla epidemiologická štúdia z roku 2016 nenašla súvislosť medzi konzumáciou masla a kardiovaskulárnymi ochoreniami. Namiesto toho dospela k záveru, že maslo je v kontexte diabetu a srdcových chorôb zdravšie než cukor alebo škrobové potraviny vrátane bieleho chleba. Zároveň je horšou voľbou než rastlinné oleje – napríklad sójový, repkový, ľanový a extra panenský olivový olej.
Doktorka Ekavi Georgousopoulouová podotkla, že maslo je potravinou s vysokou energetickou hodnotou a obmedzeným množstvom živín: „Maslo obsahuje predovšetkým vitamíny rozpustné v tukoch ako A, D, E a K, no nejde o veľmi bohatý zdroj.“
V porovnaní s margarínom zvyšuje maslo hladinu cholesterolu v krvi približne o dve percentá. Verdikt profesora Sandersa je, že používanie margarínu, najmä druhov s nižším obsahom tuku, je pre zdravie srdca lepšie, pretože obsahuje aj vyššie množstvo živín, akým je vitamín D.
Väčšina odborníkov na výživu odporúča denne konzumovať najviac dve polievkové lyžice masla, s čím súhlasí aj doktorka Flynnová.
Ktoré maslo je najzdravšie?
- Solené maslo
Doktorka Georgousopoulouová neodporúča kupovať solené maslo, pretože väčšina dospelých už beztak konzumuje vyše dvojnásobok dennej odporúčanej dávky soli. Nadmerný príjem soli je jedným z rizikových faktorov rozvoja chronických chorôb. - Maslo bez soli
Nesolené maslá sú lepšiu voľbou než solené a doktorka Flynnová ich odporúča aj na varenie. - Maslo s nízkym obsahom tuku
Takéto maslo môže pôsobiť ako najlepšia alternatíva, no doktorka Georgousopoulouová prezradila, že nedávna štúdia neobjavila žiadne výhody jeho konzumácie z hľadiska kardiometabolických ukazovateľov. „Odstránenie tuku z masla navyše kompromituje obsah vitamínov,“ dodala. - Maslo z mlieka kráv, ktoré spásajú pastviny alebo sú kŕmené trávou
Tento typ masla má podľa profesora Sandera lepšie vyvážený obsah omega-3 mastných kyselín a viac betakaroténu, ktorý sa v tráve nachádza vo vysokých množstvách.