Takmer tridsať rokov sa spoločnosť Stephena Butta držala v úzadí a inšpirovala sa legendárnym Warrenom Buffettom, ktorý na seba takmer vôbec neupozorňoval. Silchester International Investors ticho nakupoval akcie niektorých z najväčších svetových spoločností a sledoval, ako ich hodnota rastie, až kým návratnosť neprekročila 1 900 percent.

Bývalý bankár z Morgan Stanley sa podľa Bloombergu vďaka tejto stratégii medzičasom stal superboháčom, no investičný svet a verejnosť toho o jeho nesmierne úspešnej firme vedeli len málo. V posledných dňoch ale Silchester, ktorý sa stará o aktíva v hodnote vyše 40 miliárd dolárov, začína na japonskom trhu čoraz hlasnejšie volať po zmene. Firma zvyčajne nemá potrebu robiť verejné zásahy, no v extrémnych prípadoch neváha urobiť výnimku.

Japonsko je jedným z najväčších trhov firmy. Silchester začal po novom verejne naliehať na miestne spoločnosti, aby zlepšili alokáciu kapitálu a vyplácali akcionárom vyššie sumy. Jeho požiadavky prinútili konzervatívne regionálne banky a iné finančné inštitúcie zbystriť pozornosť.

Zatiaľ čo Silchester tvrdí, že sa v rámci toho, ako funguje, nič nezmenilo, analytici jeho ťahy vnímajú ako ďalší príklad zmeny na japonskom akciovom trhu. Výzvy na spätný odkup a zvýšenie dividend neberú miestni hráči na ľahkú váhu, vysvetlil Jesper Koll, riaditeľ tokijskej divízie maklérskej firmy Monex Group. „Je to pre Japonsko typické v tom zmysle, že tu trvá večnosť, kým sa niečo odklepne, no akonáhle sa dosiahne konsenzus, veci sa začnú meniť závratným tempo,“ dodal.

Masatoši Kikuči z maklérskej firmy Mizuho Securities si myslí, že motiváciou Silchesterových krokov je príležitosť vyvolať zmenu. Japonsko je jednou z krajín, ktoré mal Butt na starosti ešte počas pôsobenia v Morgan Stanley. Keď neskôr založil Silchester, jedným z prvých investorov firmy bol japonský poskytovateľ poistiek Asahi Mutual Life Insurance.

Dnes má Silchester podiely v desiatkach japonských firiem. V jeho portfóliu sa nachádza automobilka Honda, reklamná spoločnosť Dentsu či finančné firmy ako Sumitomo Mitsui Trust Holdings a Nomura Holdings.

Niektorí pozorovatelia si nie sú istí, či výkonní riaditelia japonských firiem aj napriek výzvam zo strany Silchesteru naozaj zmenili názor na to, ako by malo riadenie spoločnosti vyzerať. Buttova firma vie, že zmena si bude vyžadovať ešte veľa práce.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Zamestnancom najväčších japonských firiem sa zvýšia mzdy najvýraznejšie za 33 rokov