Asociácia nemocníc Slovenska doposiaľ nemá so zdravotnými poisťovňami uzavreté zmluvné dodatky pokrývajúce zvýšené finančné nároky na rok 2024. Dôvodom je stále neschválená vyhláška ministerstva zdravotníctva o programovom rozpočtovaní, ktorá má stanoviť rozdelenie financií pre sektor. Uviedla to výkonná riaditeľka Asociácie nemocníc Slovenska (ANS) Ľubomíra Slavíková.

Situácia je o to kritickejšia, že podstatná časť rozpočtu ANS je alokovaná na zákonné navýšenie miezd pre jej zamestnancov a bez adekvátnych finančných prostriedkov môže byť ich vyplácanie ohrozené. „Rozumieme aj požiadavkám Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb na zvýšenie platov nezdravotníckych pracovníkov v nemocniciach, avšak, kým nebude vyhláška prijatá, nevieme sa k ich naplneniu zaviazať. Veríme, že zamestnanci nemocníc neostanú v súčasnej neistote a potenciálna kríza v slovenskom zdravotníctve nenastane," uviedla asociácia.

ANS citlivo vníma aj aktuálne prebiehajúcu reformu siete nemocníc. Jej nastavenie musí byť také, aby sa zabránilo situácii, že v systéme ostane množstvo pacientov, ktorých podľa súčasne platnej vyhlášky nemocnice ANS už nebudú môcť ošetriť. „Situácia je o to vážnejšia, že podľa našich informácií, vyššie pracoviská, ktoré by týchto pacientov mali ošetriť, zatiaľ nie sú kapacitne ani personálne schopné túto zdravotnú starostlivosť zabezpečiť. Pritom pacientov s diagnózami, ako napríklad akútne brušné príhody alebo operácie prsníka je niekoľko tisíc a boli doteraz riešení v nemocniciach ANS," uviedla Slavíková.

ANS zároveň nominovala svojho zástupcu do Komisie pre tvorbu siete nemocníc, stal sa ním prezident asociácie Marián Petko. Taktiež Rada ANS vyjadrila ambíciu byť silným a konštruktívnym partnerom pri riešení otázok týkajúcich sa ambulantnej sféry. ANS je totiž najväčší poskytovateľ ambulantnej starostlivosti, jej členovia majú takmer dvetisíc ambulancií.


ANS vyzýva Ministerstvo zdravotníctva SR, aby urýchlene zabezpečilo schválenie Vyhlášky o programovom rozpočtovaní a zabezpečilo, že zdravotnícke zariadenia budú mať dostatočné zdroje na pokrytie všetkých nákladov. „Zároveň považujeme za nutné komplexne riešiť problémy vyplývajúce z aktuálnej optimalizácie siete nemocníc tak, aby slovenskí pacienti neboli ohrození a dostali adekvátnu zdravotnú starostlivosť," uzavrela Slavíková.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke oddelenie pre dlhodobo chorých Univerzitnej nemocnice - Nemocnice svätého Michala Košice, ktoré prešlo rozsiahlou rekonštrukciou. V Košiciach 29. apríla 2021. FOTO TASR - Roman Hance
Neprehliadnite

Dlhy nemocníc voči Sociálnej poisťovni stále rastú. Zadlžujú sa najmä štátne zariadenia