Štrajk v odvetví prepravy peňazí v Nemecku sa predlžuje. Zastavenie práce, ktoré sa začalo v pondelok, bude pokračovať v celom Nemecku aj na druhý deň, oznámil v pondelok odborový zväz Verdi.

Neúspešné rokovania

Odbory takisto vyzvali zamestnancov v niektorých spolkových krajinách, aby v štrajku pokračovali aj v stredu. Štrajk je výsledkom neúspešných rokovaní o mzdách a kolektívnej zmluve pre približne 10-tisíc zamestnancov v sektore prepravy peňazí a cenností. V druhom kole rokovaní 20. septembra Spolkový zväz nemeckých peňažných služieb (BDGW) opäť nepredložil prijateľnú ponuku, kritizoval Verdi.

„Namiesto toho zamestnávatelia zotrvali na svojich požiadavkách, ktoré znamenajú zhoršenie pracovných podmienok,“ uviedla hlavná vyjednávačka odborov Sonja Austermühleová. Pred ďalším kolom rokovaní, ktoré sa uskutoční 17. a 18. októbra v Mníchove, by sa mal teraz podľa nej tlak na zamestnávateľov zvýšiť.

Požiadavky odborov

Odbory požadujú preplatenie nadčasov za všetky hodiny odpracované nad osem hodín za pracovný deň, zavedenie štandardizovaného príspevku na dovolenku, vianočný bonus vo výške polovice hrubej mesačnej mzdy a nárok na dovolenku v dĺžke 31 dní na základe päťdňového pracovného týždňa pre všetkých zamestnancov. Verdi takisto trvá na výraznom zvýšení miezd, ktoré by mali v niektorých spolkových krajinách stúpnuť na 23 eur na hodinu.

Združenie zamestnávateľov to odmieta ako prehnané. V súčasnosti sa základná mzda v stacionárnom spracovaní hotovosti, teda pri triedení, účtovaní a balení, pohybuje v celoštátnom meradle od približne 15,70 eura do 18 eur na hodinu a pri preprave hotovosti a cenností od 18,50 do 21,20 eura, v oboch prípadoch bez príplatkov, priblížil BDGW. To podľa odvetvového združenia znamená, že tento sektor už ponúka oveľa viac, ako je zákonom stanovená minimálna mzda.

Ďalšie dôležité správy

KK1 Wolfsburg - Zamestnanci protestujú pred začiatkom pracovnej porady v hale závodu Volkswagen v nemeckom Wolfsburgu v stredu 4. septembra 2024. Nemecký automobilový koncern Volkswagen (VW) po prvýkrát zvažuje zatvorenie tovární v Nemecku. To ukazuje na rastúci cenový tlak, ktorému čelia poprední európski výrobcovia automobilov zo strany ázijských rivalov.  FOTO TASR/AP
Employees protest before the start of a works meeting in a hall at the VW plant in Wolfsburg, Germany, Wednesday, Sept. 4, 202
Neprehliadnite

Volkswagen je bližšie k zatváraniu závodov v Nemecku. Odbory hrozia štrajkmi