V Nemecku bolo v apríli v prevádzke 3,4 milióna fotovoltických elektrární s celkovým výkonom 81,5 gigawattov, medziročne sa tak počet solárnych zariadení na strechách a pozemkoch zvýšil o 29,8 percenta a ich inštalovaný výkon vzrástol o 20,5 percenta. V bilancii vývoja fotovoltiky to v pondelok oznámil Spolkový štatistický úrad. Zároveň uviedol, že výroba solárnych modulov v Nemecku citeľne klesla.

Rekordný podiel

V apríli minulého roku evidoval Štatistický úrad zhruba 2,7 milióna fotovoltických systémov s výkonom 67,6 gigawattov. Tento rok v apríli už bolo týchto zariadení o 700-tisíc viac. Za nárastom nestoja takzvané balkónové elektrárne, ale evidované sú tie zariadenia, ktoré majú vlastné elektromery merajúce elektrinu dodávanú do siete.

Vlani bolo do siete dodaných 53,6 milióna megawatthodín elektriny. To znamená, že 11,9 percenta elektriny dodanej do siete v Nemecku pochádzalo z fotovoltiky, čo bol rekord. V roku 2022 predstavoval podiel 10,6 percenta.

Rast a pokles zároveň

Štatistici ale upozornili, že výroba solárnych modulov pre fotovoltické elektrárne v Nemecku v prvom štvrťroku tohto roka výrazne klesla, medziročne o 52,8 percenta. V prípade solárnych kolektorov, ktoré slnečnú energiu premieňajú na teplo na ohrev vody a vykurovanie, predstavoval medziročný pokles produkcie v tomto období 67,1 percenta.

Spolu s poklesom výroby fotovoltických systémov v Nemecku zároveň klesol aj ich dovoz do krajiny. Najdôležitejším dovozcom týchto modulov zostáva Čína, odkiaľ Nemecko v minulom roku získalo 86,4 percenta všetkých dovezených fotovoltických systémov.

V roku 2022 malo zhruba 1,8 milióna domácností, teda asi každá dvadsiata, príjem z predaja solárnej energie v priemernej výške 183 eur mesačne. Pre porovnanie, v roku 2015, keď túto energiu dodávalo do siete 1,2 milióna domácností, príjem predstavoval 266 eur mesačne. Za nižšími priemernými zárobkami podľa štatistikov zrejme stoja nižšie výkupné ceny novoinštalovaných zariadení.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia.
Neprehliadnite

Takmer trištvrte územia SR je nevhodné pre výstavbu veterných parkov. Problémom je biodiverzita