Nemecká vláda opätovne zdôraznila podporu pre Ukrajinu vo vojne s Ruskom. Ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková uviedla, že európski lídri by mali na administratívu amerického prezidenta Donalda Trumpa vyvíjať väčší tlak s cieľom udržať partnerské vzťahy medzi EÚ a USA.

"Zvyšujeme tlak na Američanov, aby sme im ukázali, že stratia veľa, ak už viac nebudú stáť po boku liberálnych demokracií v Európe," vyhlásila Baerbocková. Nemecká ministerka reagovala najmä na rokovania, ktoré viedli Spojené štáty s Ruskom bez ukrajinských či európskych predstaviteľov.

„Fiktívny mier – teda mier, ktorý nie je mierom, ale vydieraním alebo kapituláciou, nie je mier, ale pravý opak – príprava na ešte väčšiu vojnu a násilie,“ povedala Baerbocková.

Podporu Ukrajine vyjadril aj hovorca nemeckej vlády Steffen Hebestreit. „Vojna proti Ukrajine, ktorá je v rozpore s medzinárodným právom, sa musí skončiť čo najrýchlejšie a s rešpektom k ukrajinskej zvrchovanosti, nezávislosti a územnej celistvosti,“ uviedol a odmietol akékoľvek akceptovanie prípadného posunutia hraníc v rámci mierovej dohody.

Ďalšie dôležité správy

WA 14 archív New York - Na archívnej snímke z 27. septembra 2024 ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (vľavo), bývalý americký prezident a republikánsky prezidentský kandidát Donald Trump počas stretnutia v New Yorku. Bezpečnostné záruky pre Kyjev vo vojne s Ruskom by boli účinné jedine vtedy, ak by ich poskytli Spojené štáty. Povedal to v nedeľu večer 5. januára 2025 ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorý vyjadril nádej, že sa stretne so zvoleným americkým prezidentom Donaldom Trum
Neprehliadnite

Zelenskyj na mierových rokovaniach nie je potrebný, vyhlásil Donald Trump