Chrbtová vodíková sieť v Nemecku bude mať do roku 2032 dĺžku 9 700 kilometrov. Pri predstavovaní plánov to vyhlásil spolkový minister hospodárstva Robert Habeck.
Nemecko počíta s vodíkom ako kľúčovým zdrojom energie pre prechod na bezuhlíkové hospodárstvo.
Vodíkové produktovody nebude Nemecko budovať od základov, ale využije veľkú časť už existujúcej plynovodnej infraštruktúry. Ministerstvo predpokladá, že 60 percent plánovanej siete budú tvoriť existujúce plynovody, ktoré prejdú úpravou. Zvyšná časť vznikne úplne nanovo.
Habeck plánuje, že do financovania vodíkovej siete sa zapojí súkromný sektor, ako je to v plynovodnej infraštruktúre, okrem iného aj vďaka prenosovým poplatkom. Sieť bude tiež od začiatku navrhnutá ako predimenzovaná s kapacitou 270 terawatthodín, hoci pre rok 2030 sa očakáva dopyt menej ako polovičný.
Podľa analýz by Nemecko mohlo vyrábať až polovicu vodíka, ktorý bude potrebovať, zvyšok chce dovážať. Terminály na skvapalnený zemný plyn, ktoré Nemecko teraz buduje, chce v budúcnosti využívať práve na dovoz.
Nemecko počíta ako s jedným zo základov bezuhlíkového hospodárstva so zeleným vodíkom.
Do roku 2030 chce Nemecko oproti roku 1990 znížiť emisie skleníkových plynov o 65 percent, do roku 2040 o 88 percent a do roku 2045 plánuje dosiahnuť emisnú neutralitu. Jedným z pilierov tohto plánu je elektrifikácia. Do roku 2030 chce Nemecko získavať 80 percent elektriny z obnoviteľných zdrojov, okrem iného aj z veterných a solárnych elektrární.