Nemecký parlament v piatok schválil zavedenie globálnej minimálnej dane z príjmu právnických osôb ako súčasť medzinárodnej dohody, ktorá má zabezpečiť, aby veľké spoločnosti platili minimálnu daňovú sadzbu vo výške 15 percent.

V roku 2021 takmer 140 krajín schválilo dohodu o globálnej minimálnej dani, ktorú sprostredkovala Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD). Má byť zavedená od budúceho roka a jej cieľom je zabrániť veľkým nadnárodným koncernom vyhýbať sa plateniu daní v krajinách, kde generujú veľkú časť príjmov tým, že presúvajú zisky do výhodných daňových jurisdikcií.

Globálna minimálna daň sa bude týkať všetkých spoločností s obratom nad 750 miliónov eur. Očakáva sa, že prinesie zhruba 220 miliárd dolárov vládam na celom svete, ktoré sa po pandémii snažia teraz prekonať krízu životných nákladov, aj keď proces ratifikácie narážal na prekážky v rôznych krajinách.

V decembri minulého roka sa členské štáty Európskej únie dohodli na spoločnej smernici, ktorá má zabezpečiť jednotné zavedenie dane v rámci bloku, pričom táto smernica musí byť do konca roka prijatá do vnútroštátneho práva vo všetkých krajinách Únie.

Zákon schválili v Nemecku s podporou všetkých koaličných strán a hlavnej opozičnej strany. Ministerstvo financií začiatkom tohto roka odhadlo, že od roku 2026 možno v Nemecku očakávať dodatočné daňové príjmy vo výške 910 miliónov eur. V rokoch 2027 a 2028 má táto daň podľa odhadov priniesť 535 miliónov a 285 miliónov eur.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Príjmy Írska z firemných daní sa znížili o takmer polovicu, klesajú už tretí mesiac po sebe