Maďarsko investuje v Republike srbskej 118 miliónov eur. Väčšina pôjde do infraštruktúrnych projektov, z ktorých sa tento mesiac stiahlo Nemecko na protest proti smerovaniu tohto autonómneho celku v Bosne a Hercegovine. Po návrate z rokovania v Budapešti to podľa médií oznámil bosnianskosrbský vodca Milorad Dodik.
Nemecká vláda začiatkom mesiaca uviedla, že ruší štyri projekty v hodnote 105 miliónov eur na rozvoj infraštruktúry v Republike srbskej kvôli tomu, že jej prezident Dodik sa usiluje o odtrhnutie od zvyšku Bosny. Urobila tak v reakcii na prijatie dvojice zákonov, ktoré stanovujú, že Republika srbská sa nabudúce nebude riadiť rozhodnutiami celoštátneho ústavného súdu a vysokého predstaviteľa Helmuta Schmidta, ktorého funkciou je dohliadať na dodržiavanie daytonskej mierovej dohody.
„Celkové dojednanie o investíciách v Republike srbskej s maďarskou vládou má hodnotu 118 miliónov eur,“ povedal Dodik podľa denníka Glas Srpske k nedeľňajšej schôdzke s maďarským premiérom Orbánom. „Vyčlenili sme 70 miliónov eur na niektoré z projektov, ktoré sa pokúsila zastaviť nemecká vláda,“ dodal Dodik, ktorý je nespochybniteľným vodcom Srbov v posledných zhruba dvoch desaťročiach.
Už skôr Maďarsko poskytlo Republike srbskej pôžičku 100 miliónov eur, z ktorých časť bola použitá na nákup v Maďarsku vyrobených poľnohospodárskych strojov.
Koncom júla uvalili Spojené štáty sankcie na štvoricu vrcholných predstaviteľov bosnianskych Srbov kvôli ich podpore zákonov o nerešpektovaní rozhodnutí celoštátneho ústavného súdu a vysokého predstaviteľa. Proruský Dodik sa na americkom sankčnom zozname nachádza už od vlaňajška. Maďarský premiér Orbán v minulosti zablokoval snahy, aby bol Dodik zaradený aj do Sankčného zoznamu Európskej únie.