Nemecko a Mongolsko sa dohodli na rozšírení hospodárskej spolupráce s cieľom znížiť závislosť od Ruska a Číny, uviedla v piatok nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková.
Spoločný potenciál krajín
„V oblasti obchodu, partnerstva, surovín a obnoviteľných zdrojov energie môžeme ešte lepšie využiť náš spoločný potenciál,“ uviedla Baerbocková počas stretnutia so svojou mongolskou rezortnou partnerkou Batceceg Batmunchovou v Ulánbátare.
„Vidíme, že ekonomická závislosť sa dá použiť ako zbraň, a diverzifikácia znamená v dnešnom svete bezpečnosť,“ dodala Baerbocková.
Mongolské bohatstvo
Mongolsko sa považuje za jednu z krajín sveta s najbohatšími zásobami surovín, keďže disponuje významnými ložiskami uhlia, medi, zlata, uránu a minerálov vzácnych zemín; tie sú potrebné pri rozširovaní technológie obnoviteľných zdrojov energie, najmä pri výrobe batérií a čipov. Mongolsko je však zároveň vnútrozemskou krajinou nachádzajúcou sa medzi Ruskom a Čínou.
Baerbocková povedala, že vzhľadom na ruskú inváziu na Ukrajinu je vďačná, že Nemecko a Mongolsko dokážu spolupracovať a chcú vzájomné partnerstvo ešte zintenzívniť. Zdôraznila tiež spoločný záväzok oboch krajín voči Charte Organizácie Spojených národov a spolupráci v rámci Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe.
„Naše krajiny spája demokracia a záväzok dodržiavať ľudské práva, zásady právneho štátu a medzinárodné pravidlá,“ povedala Baerbocková.
Nemecká ministerka zahraničných vecí je v súčasnosti na dvojdňovej návšteve Ulánbátaru. Vo štvrtok sa Baerbocková zúčastnila na stretnutí ministeriek zahraničných vecí z Ázie, Afriky a Európy zameranom na posilnenie postavenia žien vo sfére diplomacie a zahraničnej politiky.