Nemecko sa snaží do konca roka rozdeliť vakcíny proti covidu-19, pretože chce udržať kampaň na posilňovaciu dávku v situácii, keď krajinu prekvapil nedostatok očkovacích látok, informoval portál bloomberg.com.
Krajina má približne 3 milióny dávok vakcíny BioNTech SE a rozdelí ich počas nasledujúcich troch týždňov, uviedol minister zdravotníctva Karl Lauterbach v stredu v televízii ZDF. Okrem toho je k dispozícii približne 10 miliónov očkovacích látok od spoločnosti Moderna Inc, čo pravdepodobne postačuje na pokrytie dopytu.
„Na takú úspešnú kampaň na posilňovaciu dávku vakcíny nestačia,“ citoval portál K. Lauterbacha, ktorý do funkcie nastúpil minulý týždeň. Nemecký minister zdravotníctva dodal, že intenzívne pracuje na obstaraní ďalších vakcín.
Kontakt s východoeurópskymi krajinami
Povedal, že je v kontakte s východoeurópskymi krajinami a snaží sa od nich kúpiť nepoužité dávky. Oznámil tiež, že sa snaží získať nové dodávky priamo od výrobcov vakcín.
Rozpočtový výbor nemeckého parlamentu podľa nového ministra zdravotníctva schválil 2,2 miliardy eur na nákup ďalších 92 miliónov vakcín, dopĺňa bloomberg.com.
Podľa údajov nemeckého Inštitútu verejného zdravotníctva (RKI) Nemecko od spustenia kampane na posilňovaciu dávku v polovici novembra podalo viac ako 20 miliónov očkovacích látok. Cieľom je dosiahnuť do konca roka 30 miliónov, pričom problémom je najmä nedostatok vakcín BioNTech.
K. Lauterbach uviedol, že tretie očkovanie je kľúčové pre ukončenie súčasnej vlny pandémie a odvrátenie rizika, ktoré predstavuje nový kmeň omikron. Krajina sa tiež snaží zintenzívniť program očkovania detí proti covidu.
V Nemecku preverujú prvé podozrenie na nákazu variantom omikron
Po rekordoch infekcie ustupujú
Po dosiahnutí rekordnej hodnoty koncom novembra infekcie v Nemecku postupne ustupujú. Vo štvrtok sa počet prípadov za posledných sedem dní znížil na 340 na 100-tisíc ľudí. Ide síce o najnižšiu hodnotu za posledný mesiac, ale je to dvojnásobok jarného maxima.
Vakcinačná kampaň v Nemecku bola menej úspešná ako v iných vyspelých krajinách, pričom v stredu bolo plne zaočkovaných len 69,8 percent obyvateľov.
V porovnaní s takmer 80 percentami vo Francúzsku a takmer 75 percentami v Taliansku, uvádza Bloomberg Vaccine Tracker.
Kancelár podporuje povinné očkovanie
Tempo sa v posledných týždňoch zvýšilo, keďže už zaočkovaní ľudia sa snažia o doočkovanie. V niektorých dňoch si rukávy vyhrnulo viac ako 1 milión ľudí, ale naďalej pretrváva silný odpor voči očkovaniu.
Kancelár Olaf Scholz v stredu povedal, že extrémistický odpor voči vakcínam a ďalším opatreniam na zvládnutie pandémie predstavuje riziko pre demokratickú spoločnosť.
O. Scholz podporil zavedenie povinného očkovania do prvého štvrťroka budúceho roka a očakáva sa, že dolná komora spolokového parlamentu o ňom bude hlasovať v najbližších týždňoch. Hrozí však, že nedostatok vakcín túto stratégiu naruší, pripomína bloomberg.com.