Nemecko v pondelok odstúpilo od záväzku, podľa ktorého urýchlene zvýši výdavky na obranu aspoň na dve percentá svojho hrubého domáceho produktu. Berlín tým porušil sľub daný niekoľko dní po ruskej invázii na Ukrajinu presunúť sa vo vojenskej oblasti do vyššej váhovej kategórie, píše POLITICO.

Berlín sa pokúsil bagatelizovať interné varovania o oneskoreniach pri dôležitom obstarávaní nových bojových lietadiel. Počas tlačovej konferencie vlády hovorca Steffen Hebestreit znížil očakávania nemeckých výdavkov na obranu a povedal novinárom, že dvojpercentný cieľ sa nepodarí splniť nielen tento rok, ale pravdepodobne ani na budúci. „Či sa tento cieľ podarí splniť v roku 2023, je stále otvorené,“ povedal Hebestreit, pričom dodal, že je „opatrne optimistický“, že Nemecku sa tento cieľ napokon podarí splniť v legislatívnom období, ktoré sa skončí v roku 2025.

Samé trenice

Vyhlásenie nemeckej vlády prišlo v čase stupňujúcej sa kritiky týkajúcej sa stavu bojovej pripravenosti Nemecka a deväť mesiacov po tom, čo kancelár Olaf Scholz oznámil zásadnú zmenu v obrannej a bezpečnostnej politike krajiny. Minulý týždeň sa pod paľbu kritiky zo strany strany vlastnej vládnej koalície dostala aj ministerka obrany Christine Lambrechtová, keď vyšlo najavo, že napriek dlhodobo známym nedostatkom neobjednala pre nemecké ozbrojené sily dostatočné zásoby munície.

Ďalšie trenice vyvolávajú aj možné oneskorenia pri obstarávaná 35 amerických bojových lietadiel F-35 určených pre nemecké vzdušné sily. Minulý týždeň Lambrechtovej ministerstvo v dôvernom liste adresovanom poslancom Bundestagu priznalo, že nákup najmodernejších lietadiel vybavených technológiou stealth, z ktorých prvých osem by malo byť dodaných v roku 2026, môžu zbrzdiť „oneskorenia a zvýšenie nákladov“. Hovorca ministerstva obrany sa tieto varovania pokúsil bagatelizovať a novinárom na tlačovej konferencii povedal, že „projekt je jednoznačne na správnej ceste“.

Vzďaľujú sa

Nemeckej vláde podľa webu POLITICO hrozí, že oneskorenie výdavkov na obranu sa stane čoraz väčším problémom pre jej imidž a dôveryhodnosť, a to v čase, keď sa Berlín snaží zohrávať významnejšiu úlohu pri zabezpečovaní obrany a bezpečnosti na európskej aj medzinárodnej scéne. Záväzok percent bol kľúčovým prísľubom Scholzovho prelomového prejavu v nemeckom parlamente vo februári, len niekoľko dní po ruskej invázii na Ukrajinu. Kancelár v ňom povedal: „Odteraz budeme rok čo rok do našej obrany investovať viac ako 2 percentá hrubého domáceho produktu.“

Tento záväzok, ktorý je v súlade s tým, na čom sa v roku 2014 dohodli všetky členské štáty Severoatlantickej aliancie, Scholz zopakoval v pondelok v časopise Foreign Affairs, hoci už nepovedal, že tento záväzok si Nemecko začne plniť okamžite. Už v novembri sa začali vynárať informácie, že Nemecko svoj dvojpercentný cieľ v roku 2023 pravdepodobne nesplní, keďže jeho zvyčajný obranný rozpočet vo výške približne 50 miliárd eur sa mierne zníži o približne 300 miliónov eur. Hebestreitovo pondelňajšie vyhlásenie, že dosiahnutie dvojpercentného cieľa by sa mohlo posunúť až do roku 2025, znamená ďalšie vzdialenie sa nemeckej vlády od Scholzovho pôvodného vyhlásenia.

Ďalšie dôležité správy

Federal Cabinet
Neprehliadnite

Plané sľuby? Scholz dal slovo, že Nemecko bude v Európe vojenským lídrom. Nič tomu nenasvedčuje