Nemecký strojársky priemysel zaznamená tento rok podstatne výraznejší pokles produkcie, než sa očakávalo. Po zohľadnení cien bude výroba približne o osem percent nižšia ako v predchádzajúcom roku, oznámilo v pondelok nemecké združenie výrobcov strojov a zariadení (VDMA).
V skoršej prognóze združenie predpovedalo pokles o štyri percentá. Hlbší prepad strojárske podniky naposledy evidovali v roku 2020, keď ich činnosť paralyzovali opatrenia proti šíreniu nového koronavírusu. Vzhľadom na doterajšie slabé objednávky VDMA v nadchádzajúcom roku očakáva pokles výroby o dve percentá.
Odvetvie čelí oslabenému dopytu na kľúčových exportných trhoch vrátane USA a Číny, zatiaľ čo v Európe a osobitne v Nemecku je budúci hospodársky vývoj nejasný, uviedol Ralph Wiechers, hlavný ekonóm VDMA. Priemyselný sektor na druhej starne vkladá nádeje do klesajúcej inflácie a zníženia úrokových sadzieb.
„Prvé centrálne banky už začali cyklus znižovania úrokových sadzieb a ďalšie budú nasledovať. Existuje preto legitímna šanca, že koncom roka a v priebehu roka 2025 budú ekonomike poskytnuté pozitívne stimuly menovej politiky,“ povedal Ralph Wiechers. Za hlavné riziká označil potenciálnu obchodnú vojnu medzi USA a Čínou, ako aj eskaláciu konfliktov na Blízkom východe a na Ukrajine.
Podľa odhadov združenia by nižšia produkcia mohla viesť aj k prvému poklesu tržieb od roku 2020. VDMA očakáva v aktuálnom aj nadchádzajúcom roku obrat vo výške 240 miliárd eur v porovnaní s 256 miliardami eur v roku 2023.