Kandidát na post nemeckého kancelára za konzervatívnu alianciu CDU/CSU Friedrich Merz, ktorý aktuálne vedie v prieskumoch pred parlamentnými voľbami, ktoré sa budú konať 23. februára, oznámil ambiciózny plán na zníženie štátnych výdavkov o sto miliárd eur. Škrty by mali zasiahnuť najmä oblasť migrácie a sociálneho zabezpečenia, pričom F. Merz tvrdí, že tieto opatrenia sú nevyhnutné na stabilizáciu verejných financií.

Na tlačovej konferencii v Berlíne skritizoval súčasného kancelára Olafa Scholza, ktorému pripísal zodpovednosť za „hospodársky úpadok Nemecka“. Zdôraznil, že politika Scholzovej sociálnej demokracie (SPD) a jej vyhýbanie sa znižovaniu sociálnych výdavkov viedli k strate dôvery investorov a zhoršeniu konkurencieschopnosti nemeckej ekonomiky.

Druhý rok poklesu

Nemecká ekonomika čelí druhému roku poklesu, spôsobenému oslabujúcim exportom a vysokými nákladmi na energie v dôsledku ruskej invázie na Ukrajinu. Budúca vláda bude musieť čeliť rozsiahlym výzvam vrátane modernizácie infraštruktúry, posilnenia obrany a adaptácie na geopolitické zmeny aj ​​​​​​​s návratom Donalda Trumpa do Bieleho domu.

„Scholz stratil dôveru investorov, ktorí opúšťajú krajinu,“ vyhlásil F. Merz. Predstavil aj návrh na zníženie sadzby dane z príjmov právnických osôb z aktuálnych 30 na 25 percent. „Sme pripravení a schopní prevziať vládnu zodpovednosť,“ dodal. Paradoxne, globálnych investorov, pri nahliadnutí na výkonnosť nemeckého akciového trhu, situácia neznepokojuje. Tento rok odolal ekonomickým a politickým problémom, vrátane rozpadu koaličnej vlády, aj očakávaniam nižšieho hospodárskeho rastu v budúcom roku. Nemecký index od začiatku roka spevnil o 19 percent.

Rozpočet Nemecka na rok 2025 je plánovaný vo výške 488 miliárd eur, pričom sociálne výdavky predstavujú 179 miliárd eur. OECD uvádza, že kombinovaná sadzba dane z príjmov právnických osôb v Nemecku dosahuje priemerne 30 percent, čo je viac ako vo väčšine konkurenčných ekonomík.

Politické programy strán

Statistic: Voting intentions for the German parliament from the 2021 General Election to the 12th of July 2024, by party | Statista
Find more statistics at Statista

Podľa aktuálnych prieskumov by voľby vyhrala aliancia CDU/CSU s podporou 31 percent. Na druhom mieste je krajne pravicová Alternatíva pre Nemecko (AfD) so ziskom 19,8 percent, tretia je SPD so ziskom 17 percent. Zelení získali podporu 11,2 a nová krajne ľavicová strana BSW 7,5 percenta. Slobodní demokrati (FDP) vedení bývalým ministrom financií Christianom Lindnerom balansujú na hranici vstupu do parlamentu so ziskom 4,9 percenta.

Stranícke programy ukazujú výrazné rozdiely:

  • SPD navrhuje zníženie daní o 10 percent pre firmy investujúce v Nemecku, vytvorenie investičného fondu vo výške 100 miliárd eur na modernizáciu infraštruktúry a zvýšenie minimálnej mzdy na 15 eur.
  • CDU/CSU sa zameriava na zníženie výdavkov na migráciu a sociálne zabezpečenie o sto miliárd eur, zníženie počtu štátnych zamestnancov o 10 percent a zníženie sadzby dane z príjmov právnických osôb na 25 percent.
  • Zelení podporujú štátne investície do ekologických projektov, zavedenie globálnej dane pre miliardárov a postupné ukončenie používania uhlia do roku 2030.
  • FDP (Slobodní Demokrati) presadzuje zachovanie ústavnej dlhovej brzdy, zrušenie zákazu spaľovacích motorov v EÚ od roku 2035 a odmietanie nových daní.
  • Program AfD je zameraný na sprísnenie imigračnej politiky, vrátane uzavretia hraníc a prísnejších pravidiel azylu. Strana chce znížiť vplyv Európskej únie na Nemecko. Odmieta klimatické ciele EÚ, navrhuje zrušiť dotácie na obnoviteľné zdroje energie a podporuje rozvoj fosílnych palív, ako aj opätovné spustenie jadrových elektrární. Strana požaduje ukončenie sankcií proti Rusku, a zastavenie podpory Ukrajiny. V oblasti hospodárstva plánuje zníženie daňového zaťaženia pre firmy a občanov, pričom odmieta akékoľvek nové dane.

Predpokladaná politická realita

Aj keď CDU/CSU vedie v prieskumoch, na získanie parlamentnej väčšiny bude potrebovať koaličného partnera, čo môže viesť k zdĺhavým povolebným rokovaniam. F. Merz sa snaží osloviť voličov návrhmi na okamžité zníženie migrácie, daňové škrty a zachovanie dlhovej brzdy.

Na druhej strane O. Scholz a SPD predstavili alternatívny ekonomický program zameraný na investície do infraštruktúry, podporu elektrických vozidiel a zvýšenie daní pre najbohatších.

„SPD sa zameria na hospodárstvo a vytváranie pracovných miest, aby Nemecko zostalo silnou priemyselnou krajinou,“ vyhlásil O. Scholz.

Povolebné rokovania pravdepodobne potrvajú niekoľko týždňov až mesiacov, pričom nemecká politická scéna bude čeliť rastúcemu tlaku na riešenie dlhodobých hospodárskych a sociálnych problémov.

Man,Putting,A,Ballot,Into,A,Voting,Box,-,Germany
Neprehliadnite

Tvrdšia imigračná politika, nižšie dane aj návrat jadra. Nemecká CDU láka voličov