Zákazkové knihy nemeckých podnikov boli v auguste plné. Oveľa plnšie ako v júli pred rokom a o niečo plnšie ako v máji tohto roka, informuje Die Welt. Vyplýva to zo správy Spolkového štatistického úradu.
Zákazkové knihy na prasknutie
Hoci sa to kvôli strašiacej hospodárskej recesii môže zdať prekvapujúce, v júli narástol objem zákaziek nemeckých priemyselných podnikov o 0,7 percenta v porovnaní s májom a o 12,6 percenta v porovnaní s vlaňajším júlom. Štatistici zdôrazňujú, že od roku 2015, kedy sa s touto štatistikou začalo, je to zatiaľ rekord. Dôvody by sme pritom nemali hľadať vo väčšom záujme odberateľov, ale skôr v ťažkostiach podnikov vybavovať objednávky načas. Sťažuje im to ešte stále nedostatok výrobných polotovarov, ale bezpochyby tiež ceny energií.
Hrozia storná
Zatiaľ čo sa množstvo zaevidovaných vnútroštátnych zákaziek v júli oproti máju zvýšilo o 0,3 percenta, v prípade zahraničných zákaziek to bolo o 0,8 percenta. Obzvlášť citlivou oblasťou je výroba materiálnych investičných tovarov ako sú stroje, zariadenia či vozidlá, kde došlo k nárastu o 0,7 percenta. Rozširovanie zákazkových kníh pritom nič nevyrieši a podľa ekonómov reálne hrozí, že mnohé už prijaté objednávky budú stornované.
Odberatelia si počkajú
Doba, ktorú potrebujú podniky pri súčasnom obrate na vybavenie súčasných objednávok a za predpokladu, že by nepribudli žiadne nové, je aktuálne osem mesiacov. Výrobcovia spomínaných investičných tovarov by na to potrebovali dokonca takmer celý kalendárny rok.
Kým v júli tohto roka hlásilo nedostatok výrobných polotovarov a materiálov 73 percent firiem, v auguste to bolo 62 percent. Mohlo by to znamenať, že čas potrebný na spracovanie objednávok a výrobu tovaru by sa mohol o niečo skrátiť.