Popredné nemecké hospodárske zväzy vyzvali spolkového kancelára Olafa Scholze k reformám a k podpore ekonomiky, požadujú okrem iného konkurencieschopné ceny elektriny, odbúranie byrokracie, investície do infraštruktúry či uľahčenie získavania kvalifikovaných pracovníkov.
Scholz následne vyhlásil, že čoskoro bude prijatý rastový balík, ktorý pre odpor konzervatívnej opozície musí prejsť zmenami. Poukázal tiež na to, že Nemecko sa pre vplyv vojny na Ukrajine dostalo do zložitej situácie, ktorú sa vďaka jeho vláde darí prekonávať.
„Nemecká ekonomika čelí veľkým štrukturálnym problémom. Nielen ruská útočná vojna na Ukrajine alebo geopolitické zmeny zaťažujú podniky a dodávateľské reťazce. Sú to aj domáce problémy. V posledných rokoch neboli vykonané potrebné štrukturálne reformy,“ uviedli spoločne Spolkové združenie nemeckých zamestnávateľských zväzov, Zväz nemeckého priemyslu, Nemecká priemyselná a obchodná komora a Ústredný zväz nemeckých živnostníkov.
Zväzy pre Scholzovu vládu pripravili desaťbodový zoznam problémov, na ktoré je potrebné na zabezpečenie prosperity reagovať. Šéf Zväzu nemeckého priemyslu Siegfried Russwurm spomenul predovšetkým zabezpečenie konkurencieschopných cien energií, potrebu znížiť byrokratickú záťaž a čo najviac urýchliť schvaľovacie konanie. Vyhlásil tiež, že hospodárstvo sa nielen na úrovni veľkých podnikov, ale aj tých stredných veľkostí potýka s odlivom investícií do zahraničia.
Scholz zástupcom zväzov povedal, že jeho vláda pripravila rastový balík s úľavami pre podniky a podnikateľov vo výške 3,2 miliardy eur, ktorý schválil Spolkový snem. V Spolkovej rade, ktorá zastupuje nemecké regióny, sa proti balíku vyslovujú spolkové krajiny vedené konzervatívnymi vládami. „Schválený bude zrejme v zmenenej podobe,“ poznamenal kancelár o súbore opatrení.
Kancelár tiež pripomenul, že jeho vláda musela čeliť energetickej kríze pre výpadok dodávok fosílnych palív z Ruska a prudké zdraženie energií. „To sa aj vďaka opatreniam vlády podarilo zvládnuť,“ uviedol s tým, že ceny energií sa minimálne pre podniky dostali na predkrízovú úroveň.
Scholz tiež vyhlásil, že za posledných desať až dvadsať rokov, keď boli pri moci konzervatívci, sa o potrebe znížiť byrokratickú záťaž iba hovorilo. „My o tom len nehovoríme, ale prikročili sme k činom,“ povedal. Dodal, že rovnako sa jeho kabinetu podarilo naštartovať výstavbu obnoviteľných zdrojov energie. Tieto zdroje Nemecko považuje za základ cenovej stability a energetickej nezávislosti.