Ekonomická stagnácia, problémy s nehnuteľnosťami a ďalšie ťažkosti mnohých spoločností v Európe spôsobili, že držitelia dlhopisov požadujú od nemeckých firiem vyššie záruky ako v prípade širšej eurozóny. Ide o trend, ktorý sa rozširuje, odkedy Rusko napadlo Ukrajinu, čo spôsobilo prudký nárast cien energie a zrazilo na kolená energeticky náročných výrobcov v krajine.

Zlé správy sa stále hromadia, informuje Bloomberg. Po tom, čo ekonomika v poslednom štvrťroku minulého roka oslabla, prvé prieskumy na rok 2024 signalizujú, že k zlepšeniu nedôjde. Narastajú aj obavy niektorých veriteľov na neistom americkom trhu korporátnych nehnuteľností.

„Nemecko má skutočne problémy,“ povedal manažér správcu aktív Barings Brian Mangwiro. „Všetky veľké ekonomiky spomaľujú, ale v Nemecku je to spojené s vyššími nákladmi na energiu. Výzvy existujú aj v automobilovom sektore v dôsledku konkurencie z Číny.“

Na januárovom Svetovom ekonomickom fóre v Davose nebola nálada vo vzťahu k Nemecku ani zďaleka optimistická. Takmer všetci zastávali názor, že najväčšia európska ekonomika stratila svoju povesť stability a čelí náročnému obdobiu. Podľa Weil European Distress Index, ktorý skúma ziskovosť a tlaky na likviditu, „ekonomické vyhliadky krajiny zostávajú nepriaznivé“.

Viac ako 13,6 miliardy dolárov z úverov a dlhopisov vydaných tamojšími spoločnosťami bolo minulý mesiac v problémoch, čo je 13-násobok úrovne v Taliansku. V súčasnosti má v Nemecku problémy približne 15 percent spoločností, čo je podľa správy poradenskej spoločnosti Alvarez & Marsal najviac v Európe. Okrem oblastí nehnuteľností, stavebníctva a maloobchodu, ktoré boli zasiahnuté infláciou a rastúcimi nákladmi na pôžičky, sa nákaza šíri aj do iných sektorov.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke sprava nemecký kancelár Olaf Scholz a predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) počas vyhlásenia pre médiá v rámci prijatia v Berlíne 24. januára 2024. FOTO TASR – Martin Baumann
Neprehliadnite

Slabnúce Nemecko brzdí vyhliadky na rast strednej Európy vrátane Slovenska