Americká spoločnosť Intel investuje do fabriky na čipy v nemeckom Magdeburgu viac ako 30 miliárd eur. Firma to oznámila v pondelok po podpise dohody o spoločnom zámere s nemeckou vládou. Tá podľa skorších informácií ekonomických médií podporí výstavbu zhruba desiatimi miliardami eur. Vyhlásenie presnú výšku podpory nespomína, konkrétnu sumu nemecká vláda zatiaľ oficiálne neoznámila. Intel uviedol, že produkcia polovodičov začne v rozmedzí štyroch až piatich rokov. Nevyhnutný je však súhlas Európskej komisie s nemeckou štátnou pomocou.
Podpisovej ceremónie sa zúčastnili spolkový kancelár Olaf Scholz a šéf Intelu Pat Gelsinger. „Dohoda je dôležitým krokom pre Nemecko ako hi-tech výrobné miesto“ uviedol Scholz. „Je to dobrá správa pre Magdeburg, pre Nemecko a pre celú Európu,“ dodal. Nemecko, podobne ako ostatné európske štáty, sa snaží získať investície od technologických spoločností na posilnenie svojej bezpečnosti v oblasti získavania polovodičov.
Gelsinger vyhlásil, že investícia do závodu v Magdeburgu je kľúčovou časťou rastovej stratégie Intelu. Fabrika v Nemecku podľa neho prispeje k vyváženému a odolnému dodávateľskému reťazcu pre Európu. Pre Intel je to ďalšia významná investícia za posledných niekoľko dní. Spoločnosť len krátko pred dohodou s Nemeckom ohlásila plán investovať v Poľsku do fabriky na čipy 4,6 miliardy dolárov a do závodu v Izraeli 25 miliárd dolárov.
Berlín na výstavbu fabriky v Magdeburgu pôvodne prisľúbil dotácie 6,8 miliardy eur. Intel však neskôr pre vyššie náklady na energie a výstavbu požadoval vyššiu podporu, keďže investícia z pôvodne ohlásených 17 miliárd eur presiahne 30 miliárd eur.
Výšku podpory oficiálne nepotvrdili
Spolkový minister financií Christian Lindner pred týždňom v rozhovore s denníkom Financial Times (FT) poskytnutie vyšších dotácií odmietol. „V rozpočte už nie sú žiadne ďalšie voľné prostriedky,“ povedal Lindner. „Teraz sa snažíme rozpočet konsolidovať, a nie ho rozširovať,“ dodal. Zatiaľ čo Lindner z liberálnych slobodných demokratov (FDP) trvá na prísnejšej rozpočtovej disciplíne, sociálnodemokratický kancelár Scholz a tiež minister hospodárstva Robert Habeck zo Zelených sa podľa médií stavali k požiadavkám Intelu ústretovejšie.
O presnej podobe podpory zatiaľ oficiálne neboli zverejnené žiadne podrobnosti. Podpora bude podľa Bloombergu kombináciou finančných dotácií a tiež regulovanej ceny energií.
Spoločnosť Intel v marci minulého roka oznámila, že si pre nový komplex na výrobu čipov vybrala stredonemecké mesto Magdeburg. Uviedla, že v Európe, najmä v Nemecku, mieni do desiatich rokov investovať až 80 miliárd eur. Peniaze vloží okrem iného do posilnenia výroby v Írsku, vybudovania závodu v Taliansku a zriadenia európskeho výskumného centra vo Francúzsku.
Spoločnosť Intel patrí medzi niekoľkých výrobcov čipov, vrátane taiwanskej TSMC a americkej spoločnosti Wolfspeed, ktorí sa usilujú o vládne financovanie pri výstavbe závodov v Európe. Európska únia medzičasom vyčlenila 43 miliárd eur pre európsky polovodičový priemysel. Cieľom je do roku 2030 vyrábať v únii 20 percent svetovej produkcie polovodičov.