Nemecká ekonomika do roku 2030 stratí viac než 260 miliárd eur v pridanej hodnote pre vojnu na Ukrajine a vysoké ceny energií, uviedol vo svojej štúdii nemecký Inštitút pre výskum zamestnanosti (IAB). TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Vplyv aj na zamestnanosť

Nemecký hrubý domáci produkt upravený o infláciu bude na budúci rok o 1,7 percenta nižší v porovnaní so scenárom mierovej Európy, uviedol inštitút.

Slabšia ekonomika bude mať takisto negatívny vplyv na zamestnanosť. IAB odhaduje, že počet zamestnaných bude v roku 2023 približne o 240-tisíc nižší v porovnaní s mierovým scenárom. Zamestnanosť zostane približne na tejto úrovni až do roku 2026, keď začnú prevažovať nad negatívnymi vplyvmi stimulačné opatrenia.

Zasiahnuté viaceré sektory

Jedným zo sektorov, ktorý oslabenie ekonomiky výrazne pocíti, bude aj pohostinský priemysel, ktorý zahŕňa hotely, cestovné agentúry, reštaurácie aj bary. Ten už tvrdo zasiahla pandémia. Teraz sa bude musieť vyrovnať s poklesom kúpnej sily spotrebiteľov.

Výrazný negatívny vplyv zasiahne aj energeticky intenzívne sektory, ako sú chemický priemysel či výroba kovov.

Ak ceny energií, ktoré doteraz vyskočili až o 160 percent, sa opätovne zdvojnásobia, výkon nemeckej ekonomiky bude v roku 2023 o 4 percentá nižší v porovnaní s mierovým scenárom, uvádza sa v štúdii IAB.

Ďalšie dôležité správy

Rast globálneho dopytu po elektrine sa tento rok výrazne spomaľuje v dôsledku spomaľovania výkonu hospodárstva a neúmerne vysokých cien energií. Tento trend bude pravdepodobne pokračovať aj na budúci rok. Uviedla to Medzinárodná agentúra pre energetiku.
Neprehliadnite

Ceny elektriny v Nemecku lámu rekordy. Prispela k tomu nedávna vlna horúčav