Keď sa svetoví lídri budúci týždeň stretnú na summite skupiny G20 na Bali, netreba od EÚ očakávať, že bude vystupovať jednotne, píše POLITICO.

Dvaja z troch najvyšších predstaviteľov bloku – predseda Európskej rady Charles Michel a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová – sa pravdepodobne budú jeden druhému vyhýbať. Členovia ich tímov majú dokonca prísny zákaz plánovať im stretnutia tak, aby sa prekrývali.

Obaja svoj mandát získali pred tromi rokmi, no ich vzťahy odvtedy prešli výnimočnou premenou. K horšiemu, podotýka Politico.

Naštrbená komunikácia

Toto dysfunkčné partnerstvo má vplyv nielen na legislatívu a politiku EÚ, ale aj na postavenie bloku vo svete.

Jednou z hlavných udalostí summitu G20 bude Michelovo stretnutie s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom. Vzhľadom na názorové rozdiely, ktoré v EÚ ohľadom prístupu k Pekingu panujú, to vyzerá na kľúčový dialóg.

Von der Leyenová však k spoločnému stolu pozvaná nebola. Dôvod? V júni v rámci zasadnutia skupiny G7 nedovolila Michelovi zúčastniť sa stretnutia s indickým premiérom Naréndrom Módím.

„Komunikácia sa úplne pokazila,“ povedal anonymný zdroj z prostredia inštitúcií EÚ.

Honba za informáciami

Hoci sa Michel s von der Leyenovou na tlačových konferenciách objavujú bok po boku, o každodenných záležitostiach spolu oni alebo členovia ich tímov vôbec nekomunikujú.

Zamestnanci Rady sa musia „za informáciami naháňať ako takí novinári“, priblížil zdroj, ktorý pracuje v jednej z budov tejto inštitúcie. Sťažuje sa, že Komisia s pripravovanými návrhmi Michela nikdy vopred neoboznámi. Tieto iniciatívy si však v konečnom dôsledku budú vyžadovať podporu členských štátov, s ktorými predseda pracuje, podotýka zdroj.

Michel sa o návrhoch Komisie väčšinou dozvie vtedy, keď šerpovia a zástupcovia krajín EÚ. „Je to neustály boj o to, aby obe strany medzi sebou zdieľali informácie,“ hovorí zástupca Rady. Výkonný orgán EÚ však argumentuje, že predkladanie návrhov bez zásahu Rady patrí medzi jeho výsady.

Kto je na vine?

Keďže Michel s von der Leyenovou spolu v súkromí nekomunikujú, napätie sa prenieslo do verejného priestoru a najviac to cítiť pri riešení energetickej krízy či bezpečnostných otázok.

V tomto boji dvoch lídrov má však zjavne navrch von der Leyenová. V zahraničí EÚ síce oficiálne zastupuje Michel, no v očiach Washingtonu je najvýznamnejším lídrom bloku práve jeho rivalka z Komisie.

Michel je sklamaním, von der Leyenová prekonala očakávania, zhrnul jeden zo zdrojov.

Pokiaľ však ide o naštrbené vzťahy, zástupcovia oboch inštitúcií sa zhodujú, že na vine sú obaja lídri. Michelovi vyčítajú nesprávne riešenie škandálov, von der Leyenovej zas jej snahu udržať si prísnu kontrolu na úkor spolupráce.

Medziinštitucionálne vzťahy ešte nikdy neboli také zlé, uzavrel jeden z nich.

Ďalšie dôležité správy

WA 5 Brusel - Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová (vľavo) a predseda Európskej rady Charles Michel (vpravo) počas tlačovej konferencie počas dvojdňového summitu EÚ v Bruseli v piatok 21. októbra 2022. Lídri členských krajín Európskej únie sa v piatok dohodli na tzv. cestovnej mape, ktorej cieľom je zaviesť v priebehu nasledovných týždňov opatrenia zamerané na ochranu európskych spotrebiteľov pred prudko stúpajúcimi cenami energií. Informuje o tom agentúra AFP s tým, že k
Neprehliadnite

Von der Leyenová a Michel zdôraznili potrebu konať v oblasti energií