Na poliach 16 farností a miest na hranici grófstiev Cambridgeshire a Suffolk čoskoro vyrastie jeden z najväčších solárnych parkov s batériovým úložiskom vo Veľkej Británii. Jeho veľkosť je bezprecedentná – bude mať výkon až 500 megawattov. V súčasnosti najväčšie britské úložisko má výkon 72,2 megawattov. Ďalšie dva podobné projekty sa budú nachádzať v Lincolnshire. Všetky tri parky budú mať dokopy výkon 1,35 gigawattov.

Obyvatelia 16 farností a dedín sa proti ambicióznemu projektu búria. Podľa ich slov bojujú za oveľa viac než len za pekný výhľad na krajinu. Tvrdia, že v ohrození je aj ich živobytie, keďže solárne panely pohlcujú čoraz viac úrodnej poľnohospodárskej pôdy. Veľké batériové úložné kontajnery podľa nich predstavujú aj vážne bezpečnostné riziká. „Prosím, nepoužívajte nás ako experiment,“ apelujú na vládu obyvatelia dedín.

Nezávislí inšpektori odporúčali zamietnuť žiadosť  o povolenie výstavby úložiska. Aj všetky miestne plánovacie úrady majú rovnaký názor. Britská vláda projektu aj napriek tomu dala zelenú.

Minister energetiky Ed Miliband schválil plány iba štyri dni po tom, ako nastúpil do pozície. Trvá na tom, že ďalšej energetickej kríze sa dá vyhnúť len odklonom od fosílnych palív. Jeho plánom je do roku 2030 strojnásobiť podiel solárnej energie v Spojenom kráľovstve. Obyvatelia Lincolnshire ho v liste prosili, aby projekt neschválil: „Táto šialená honba za solárnymi parkami na poľnohospodárskej pôde musí prestať.“

V novom úložisku sa bude nachádzať vyše sto lítium-iónových batériových kontajnerov, z ktorých každý na výšku meria viac než šesť metrov. Obyvatelia tvrdia, že by po ich prehriatí mohlo dôjsť k úniku toxických a výbušných plynov. Výrobca kontajnerov Sunnica podľa svojich slov tieto riziká minimalizoval.

Dvaja fyzici, s ktorými hovoril Telegraph, takisto upozornili na riziká solárnych fariem s batériovými úložnými kontajnermi. Možné poruchy batérií ešte neboli poriadne preskúmané a hoci sú šance malé, následné explózie môžu do atmosféry uvoľniť toxické látky. Fyzik Edmund Fordham, ktorý radí aj britskému ministerstvu obrany, dodal: „Pri incidentoch s lítium-iónovými batériami môže dôjsť k uvoľneniu vysoko korozívnych toxických oxidov. Tie môžu spôsobiť nahromadenie vody v pľúcach či rozpúšťať kamene. Niektoré sú vysoko karcinogénne a ak preniknú do vody, musí byť bezpečne zlikvidovaná.“

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia.
Neprehliadnite

Dve tretiny nových veterných a solárnych elektrární buduje Čína. Uhlie je na minime