Teplejšie a suchšie počasie v dôsledku skoršieho nástupu javu El Niño zjavne naruší produkciu ryže naprieč Áziou a zasiahne potravinovú bezpečnosť vo svete, ktorý čelí následkom vojny na Ukrajine.

El Niño je prírodné, dočasné a príležitostné otepľovanie v Tichom oceáne, ktoré ovplyvňuje vzorce globálneho počasia, pričom klimatická zmena ich zosilňuje.

Efekt kaskádového počasia

Americký Národný úrad pre oceány a atmosféru oznámil tohtoročný jav už v júni, čo je o zhruba mesiac-dva skôr ako zvyčajne. Podľa vedcov existuje šanca jedna ku štyrom, že sa rozšíri na nadrozmerné úrovne.

To by znamenalo zlé správy pre pestovateľov ryže, obzvlášť v Ázii, kde sa vypestuje aj skonzumuje 90 percent svetovej produkcie ryže.

El Niño zvyčajne znamená menej dažďa pre vyprahnuté plodiny. V minulosti tento jav viedol k extrémnemu počasiu od súch po záplavy.

Každý El Niño je iný, ale historické trendy naznačujú, že zriedkavé zrážky v južnej a juhovýchodnej Ázii vysušia pôdu, čo v nasledujúcich rokoch spôsobí kaskádové efekty, vyjadril sa Beau Damen z pobočky Organizácie pre výživu a poľnohospodárstvo v thajskom Bangkoku.

Niektoré krajiny, ako napríklad Indonézia, môžu byť v počiatočných štádiách tohto javu zraniteľnejšie, povedal.

Problémy pribúdajú

Výskumný analytik Abdullah Mamun z Medzinárodného inštitútu pre výskum potravinovej politiky upozornil, že už „zvony bijú na poplach“ a z hľadiska budúcnosti panuje neistota.

Poukázal na rastúce ceny ryže v dôsledku výpadkov v produkcii. Priemerná cena lámanej bielej ryže v júni bola v Thajsku zhruba o 16 percent vyššia ako minuloročný priemer.

Svetové zásoby ryže značne oslabili vlaňajšie zničujúce povodne v Pakistane, ktorý je veľkým vývozcom tejto plodiny.

Tohtoročný El Niño by mohol zhoršiť ďalšie problémy producentov ryže, ako sú znížená dostupnosť hnojív v dôsledku vojny a vývozné obmedzenia niektorých krajín na ryžu.

Mjanmarsko, Kambodža a Nepál sú obzvlášť zraniteľné, varovala v nedávnej správe výskumná firma BMI.

Šetrenie vodou a hnojivami

Globálne priemerné teploty nedávno dosiahli rekordné úrovne. Monzúnové dažde v Indii boli miernejšie, ako je pre koniec júna zvyčajné.

Indonézsky prezident Joko Widodo v pondelok požiadal ministrov, aby sa pripravili na dlhú sezónu sucha a úrady na Filipínach zase starostlivo hospodária s vodou, aby chránili zraniteľné oblasti. Niektoré krajiny sa pripravujú na nedostatok potravín.

Ďalším dôležitým faktorom je hnojivo. Vlani Čína, ktorá je významným producentom, obmedzila export, aby udržala domáce ceny pod kontrolou, keďže sankcie voči Bielorusku zasiahli aj export hnojív a vojna na Ukrajine narušila dodávky troch hlavných chemických hnojív - potaše, fosforu a dusíka.

Bangladéš napríklad nahradil dodávky potaše z Bieloruska dodávkami z Kanady, ale mnohé krajiny stále hľadajú nové zdroje.

Ďalšie dôležité správy

Coffee Price Rise
Neprehliadnite

El Niño predraží nápoje a sladkosti, ktoré ľudia milujú