Viac ako 40 percent ročného maloobchodného obratu je v období tridsiatich dní svätého mesiaca, uvádza Reuters. Obchodné centrá sú plné medzi 20.00 a 22.00 hodinou, informoval v liste vláde Tariq Mehboob, ktorý je zároveň výkonným riaditeľom pakistanskej franšízy pánskej módy značky ,,Royal Tag".
,,Skorá zatváracia hodina by mohla mať za následok stratu troch až štyroch miliónov pracovných miest," napísal Mehboob.
Obavy v maloobchodnom sektore svedčia o tom, že nedostatok dovážaného plynu znížil výrobu elektrickej energie. Znížená výroba elektrickej energie mala výrazný dopad na pakistanské hospodárstvo. Zapríčinila prudký nárast inflácie a pokles kurzu meny. Bangladéš čelí rovnakým problémom.
Obe krajiny sa snažia zabrániť opakovaniu rozsiahlych výpadkov elektrickej energie, ktorým čelili minulý rok. Predstavitelia priemyslu a analytici tvrdia, že kríza sa tento rok pravdepodobne ešte zhorší, keďže prudko klesol dovoz skvapalneného zemného plynu (LNG).
Pakistan a Bangladéš sú v oblasti výroby elektrickej energie v značnej miere závislé od plynu. Museli znížiť dovoz skvapalneného zemného plynu po tom, ako ceny prudko vzrástli v dôsledku nárastu dopytu Európy po nahradení ruských dodávok po vojne na Ukrajine.
,,Vysoké spotové ceny LNG a klesajúca domáca produkcia zapríčinia, že Pakistan bude naďalej čeliť problémom týkajúcich sa navýšenia výroby elektrickej energie z plynu," uviedol Poorna Rajendran, poradca pre LNG v spoločnosti FGE.
,,Očakávame, že v roku 2023 sa výpadky elektriny ešte zvýšia," povedal.
Aj napriek tomu, že ceny LNG sa v porovnaní s minuloročnými rekordnými hodnotami znížili, superchladené palivo je pre juhoázijských odberateľov stále drahé, keďže ich meny prudko oslabili, čo im sťažuje zvýšenie dovozu LNG v tomto roku.
Ťažkosti Pakistanu
Pakistan sa spolieha na plyn pri výrobe tretiny svojej elektrickej energie. Zároveň čelí problémom s klesajúcimi devízovými rezervami na zaplatenie dovozu energie.
Z údajov spoločnosti Kpler, že dovoz LNG do Pakistanu v roku 2022 klesol oproti predchádzajúcemu roku o 17 percent na päťročné minimum.
Z tohto dôvodu sa počas prvých jedenástich mesiacov roku 2022 výroba elektrickej energie v Pakistane spaľujúcej plyn o 4,4 percenta, znížila. Z údajov energetického think tanku Ember vyplýva, že celková výroba vzrástla o 1,8 percenta na 129 gigawatthodín (GWh).
Analytici a vládni predstavitelia uviedli, že celková výroba elektrickej energie výrazne zaostáva za výrobnou kapacitou a dopytom v dôsledku nedostatku paliva, čo malo za následok niekoľkohodinové výpadky elektrickej energie každý týždeň v druhej polovici minulého roka.
Pakistanský minister energetiky Khurram Dastgir Khan uviedol, že hlavným problémom je, že staršie elektrárne spaľujúce ropu sú neefektívne a ich prevádzka je drahšia ako prevádzka elektrární spaľujúcich plyn.
Z výpočtov agentúry Reuters vyplýva, že náklady na výrobu energie boli o 1,25 percenta vyššie, ako by boli v prípade, že by bol k dispozícii dostatok LNG počas roka.
Výrobné náklady od júla zrejme ešte viac vzrástli, nakoľko podľa úradníkov sa nedostatok LNG minulé leto zvýšil. V súčasnosti sú v prevádzke len dve zo štyroch elektrární v krajine závislých od LNG.
,,Leto bude náročné podobne ako väčšina letných období, pretože sa pohybujeme na tenkej hranici medzi prijateľnou cenou a dostupnosťou," uviedol Dastgir.
Problémy má aj Bangladéš
Podobný vývoj sa dá očakávať aj v Bangladéši, kde plyn poháňa viac ako dve tretiny výroby elektriny, uviedol Raghav Mathur, analytik poradenskej spoločnosti Wood Mackenzie.
Podľa spoločnosti Kpler dovoz skvapalneného zemného plynu do Bangladéša v roku 2022 klesol o 14 percent v porovnaní s predchádzajúcim rokom, čo zapríčinilo zníženie výroby elektrickej energie, zatiaľ čo dopyt rástol.
Z analýzy údajov od prevádzkovateľa rozvodnej siete v Bangladéši vyplýva, že v minulom roku bolo 85 z 92 dní do 30. októbra prerušené dodávanie elektrickej energie. Pre porovnanie, v období od januára 2019 do júla 2022 boli zaznamenané len dva dni výpadkov.
Výpadky otriasli obchodnými operáciami a zasiahli lukratívny vývoz odevného priemyslu pre zákazníkov, ako sú Walmart, Gap Inc, H&M a Zara.
,,Je ťažké zachrániť odevný priemysel," uviedlo minulý mesiac Bangladéšske združenie výrobcov a vývozcov odevov v liste vláde, v ktorom žiadalo o pravidelné dodávky elektrickej energie a plynu.
Je nepravdepodobné, že by sa ceny LNG znížili natoľko, aby pomohli Bangladéšu a Pakistanu, pričom analytici očakávajú, že obnovenie čínskych obchodov zvýši ceny v roku 2023.
Podľa úradníkov sa juhoázijská krajina snaží nakupovať viac spotových dodávok LNG a chce si zabezpečiť viac dlhodobých dohôd s Papuou-Novou Guineou a Brunejom.
Aj v prípade výroby energie z alternatívnych palív sa podniky obávajú ekonomického vplyvu neistých dodávok energie. Generálny riaditeľ spoločnosti Royal Tag Mehboob očakáva, že obmedzená prevádzka počas nákupnej špičky zníži maloobchodné tržby o 30 percent.
,,Obávame sa, že to bude mať negatívny reťazový účinok na HDP, zamestnanosť a výber daní, ako aj na narušenie celého dodávateľského reťazca."