Európa prechádza od plynu k tepelným čerpadlám, výrobu ktorých môže podľa Euractivu ovplyvniť celosvetový nedostatok čipov.
Budovy sú zodpovedné za približne 40 percent spotreby energie v EÚ a 36 percent jej emisií skleníkových plynov.
Tepelné čerpadlá zohrajú dôležitú úlohu v dekarbonizácii tepla a ich výroba si vyžaduje počítačové čipy. Po týchto polovodičoch je vysoký dopyt, no ich zásoby sú od roku 2020 obmedzené.
Výrobcovia áut v tomto období znovu naštartovali výrobu, avšak nárast prípadov ochorenia Covid-19 v kľúčových ázijských regiónoch vyrábajúcich čipy ňou opäť otriasol. Výsledkom bol celosvetový nedostatok čipov. Zatiaľ čo automobilový priemysel na seba strhol všetku pozornosť, aj iné odvetvia túto núdzu pocítili na vlastnej koži.
Ruská vojna na Ukrajine pravdepodobne takisto prispela k týmto problémom, ktoré má pôvodne na svedomí pandémia koronavírusu.
Rozhodli sa prehovoriť
Výkonný riaditeľ spoločnosti Stiebel-Eltron vyrábajúcej tepelné čerpadlá Kai Schiefelbein patrí k jedným z mála z tohto odvetvia, kto sa otvorene k celej situácii vyjadril.
„Nedostatok mikročipov nás zasiahol dva razy,“ povedal pre časopis Capital a vysvetlil, že s nedostatkom sa potýkala firma samotná, ako aj jej dodávatelia. Stiebel-Eltron bola pre chýbajúce čipy niekoľkokrát nútená pozastaviť svoju výrobu.
„Čipy primárne putujú do automobilového priemyslu,“ dodal pre magazín Fortune Max Viessmann, výkonný riaditeľ spoločnosti Viessman na výrobu tepelných čerpadiel.
„Potrebujeme viac áut alebo potrebujeme viac tepelných čerpadiel, aby sa naše domácnosti a priemyselné procesy stali nezávislými (od fosílnych palív)?“ pýta sa Viessmann.
Nový zákon o čipoch
Zatiaľ čo analytici predpovedajú, že nedostatok čipov pretrvá len do konca tohto roka, EÚ už zobrala situáciu do vlastných rúk a Európska komisia vo februári predstavila európsky zákon o čipoch, ktorého cieľom je navýšiť výrobu polovodičov v Európe.
EÚ sa ním takisto podujala vyriešiť aj svoju závislosť od zahraničných výrobcov čipov. Zákon by prostredníctvom spolufinancovania uľahčil zakladanie prvých zariadení svojho druhu či najmodernejších výrobných závodov.
Česká republika, ktorá v súčasnosti bloku predsedá, by do 1. decembra chcela o návrhu zákona uzavrieť dohodu.