Keď komisár z americkej komisie pre bezpečnosť spotrebiteľských výrobkov začiatkom tohto mesiaca povedal, že zváži zákaz plynových sporákov, aby potlačil emisie skleníkových plynov a zdravotné riziká, uvádza Bloomberg, reakcia bola rýchla. Rozzúrení Američania a konzervatívni politici boli neústupní v ponechaní si svojho milovaného spotrebiča. Agentúra sa vzdala možnosti zákazu plynového sporáka. Ďalšie štátne a miestne zákony, ktoré získali väčšiu pozornosť, sa zamerali na zákaz napájania plynu v novovybudovaných domoch.
Tieto návrhy však môžu minúť mnohých ľudí, ktorí sú v súčasnosti najviac ohrození nepriaznivými následkami znečistenia vzduchu v interiéri: domácnosti s nižšími príjmami a ľudia inej farby pleti.
Sporáky na zemný plyn vypúšťajú rizikové znečisťujúce látky, ako je oxid dusičitý a oxid uhoľnatý, ktoré sú spojené s ochoreniami dýchacích ciest, kardiovaskulárnymi problémami a niekedy aj rakovinou. Štúdia, ktorú minulý mesiac zverejnil International Journal of Environmental Research and Public Health, pridala narastajúce obavy a zistila, že takmer 13 percent detskej astmy možno pripísať vnútornému znečisteniu spôsobenému plynovými sporákmi.
„Rozprávali sme sa s mnohými odborníkmi na zdravie, ktorí už 25 až 30 rokov vedeli, aké zlé to je, ale nič sa s tým neurobilo,“ povedal Brady Seals, výskumník štúdie a manažér programu bezuhlíkových budov v Inštitúte Rocky Mountain.
Toto riziko však nie je znášané rovnako. Zatiaľ čo ľudia s vyššími príjmami majú väčšiu pravdepodobnosť, že vlastnia plynový sporák, čierne a hnedé deti a deti z rodín s nižšími príjmami sú vystavené podstatne vyššiemu riziku astmy. Je oveľa pravdepodobnejšie, že budú žiť na miestach, kde čelia vysokému celkovému znečisteniu, ktoré prispieva k astme a iným zdravotným problémom – a nie v nových budovách, ktoré by mohli byť cieľom budúcich nariadení o plynových sporákoch.
Vyššia pravdepodobnosť
„Domácnosti s nižšími príjmami a domy v prevažne černošských a latinskoamerických štvrtiach majú väčšiu pravdepodobnosť, že zažijú vyššie kumulatívne znečistenie ovzdušia,“ povedala právnička v právnom centre verejného zdravia Danielle Replogleová. „Vidíme, že okrem rozdielov v rasovom bohatstve škody spôsobené plynovými sporákmi a iným znečistením fosílnymi palivami neúmerne znášajú BIPOC a komunity s nízkymi príjmami.“
V októbri D. Replogleová spolu s ďalšími zástancami environmentálnej spravodlivosti poslali petíciu americkému ministerstvu bývania a rozvoja miest, v ktorej požadovali odstránenie plynových sporákov z verejných bytov.
Vo Washingtone člen rady Charles Allen v novembri predstavil návrh zákona, ktorý by bezplatne vybavil 30-tisíc nízkopríjmových domácností elektrickými spotrebičmi, ako sú indukčné varné dosky a elektrické tepelné čerpadlá so vzduchom. Zakázal by tiež inštaláciu plynových spotrebičov pri renováciách verejných bytov a zvýšil by poplatky za povolenie inštalácie spotrebičov alebo iných systémov spaľujúcich fosílne palivá.
Pretože ľudia s nízkymi príjmami budú s väčšou pravdepodobnosťou žiť v starších domoch, ktoré sú menšie a majú horšie vetranie, zástancovia veria, že politiky, ktoré sa zameriavajú na existujúce domy a nielen na nové, sú nevyhnutné na podporu rovnosti v zdraví.
Treba väčšiu podporu vlády
Program by bol stimulom pre domácnosti s nižšími príjmami, aby sa posunuli smerom k ekologickejšej energii. Ch. Allen má tušenie, že bohatší obyvatelia s väčšou pravdepodobnosťou využijú daňové úľavy zo zákona o znižovaní inflácie na prechod na elektrinu. Nízkopríjmové domácnosti potrebujú väčšiu podporu od vlády, aby prešli na zmenu.
Washington DC už urobilo niekoľko veľkých krokov smerom k čistejšiemu vzduchu. Starostka Muriel Bowserová podpísala legislatívu zakazujúcu používanie zemného plynu v nových budovách a zaväzuje mesto stať sa uhlíkovo neutrálnym do roku 2045. Podľa Rocky Mountain Institute v skutočnosti asi 94 miest a okresov už prijalo opatrenia na podporu úplne elektrických domov.
Teraz to robia aj niektoré štáty. Guvernérka New Yorku Kathy Hochulová navrhla, aby štát ako prvý v USA zakázal používanie plynových sporákov v nových budovách, ako aj viacerých palív vrátane propánu a oleja. Zákonodarcovia v Kalifornii oznámili plán zakázať pece a ohrievače na zemný plyn do roku 2030 už v septembri. Tieto štáty tiež patria medzi miesta s najvyššou mierou používania plynových sporákov, zatiaľ čo elektrické sporáky dominujú štátom na juhu.
Ale ani pre tieto štátne a miestne politiky nie je odpor verejnosti jedinou prekážkou postupného vyraďovania plynu zo sporákov. V DC mestská plynárenská spoločnosť pracuje na projekte inštalácie nových plynovodov v celom meste. Jeden vodca aktivistov povedal pre Washington City Paper, že dokončenie projektu by mohlo znemožniť splnenie klimatických cieľov mesta.
Allenov návrh zákona, ktorý plánuje znovu zaviesť neskôr v zime, sa viac zameriava na tých, ktorých má znečistenie ovzdušia v interiéri a ktorí by sa mohli rozhodnúť prejsť na elektrickú energiu, ak budú mať k dispozícii zdroje.
„Vedeli sme, že domácnosti s vyšším stredným príjmom až s vysokými príjmami nebudú potrebovať veľkú pomoc pri rozhodovaní o prechode z plynového spotrebiča na elektrický. Ekonomicky si to budú môcť dovoliť a pravdepodobne už aj tak mali lepšiu kvalitu ovzdušia vo svojich domoch,“ povedal. „Pre rodinu s nízkymi príjmami nie je také ľahké urobiť túto voľbu.“