Tretina zásob plynu Európskej únie pochádza z Ruska a akékoľvek narušenie by zhoršilo už existujúcu energetickú krízu spôsobenú jeho nedostatkom.

Znepokojnenie NATO

„Znepokojuje nás energetická situácia v Európe, pretože poukazuje na zraniteľnosť súvisiacu s priveľkou odkázanosťou na jedného dodávateľa zemného plynu a to je dôvod, prečo sa spojenci NATO zhodli na tom, že musíme pracovať a sústrediť sa na diverzifikáciu dodávok,“ vyjadril sa Jens Stoltenberg, generálny tajomník NATO.

Podľa slov ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova Moskva odmieta akékoľvek plány vtrhnúť na Ukrajinu, no dodal, že Moskva požiada NATO o to, aby objasnilo, či zamýšľa splniť kľúčové záväzky v oblasti bezpečnosti. Ešte predtým z Moskvy zaznelo, že reakcia aliancie na jej požiadavky nebola dostatočná, píše Reuters.

Ruská armáda naberá na sile

Rusko na hraniciach so svojim susedom zhromaždilo okolo 120-tisíc vojakov a požiadalo NATO, aby z východnej Európy stiahlo vojakov a zbrane, a aby zakázalo Ukrajine, bývalej krajine Sovietskeho zväzu, stať sa členom tejto bezpečnostnej aliancie. Podľa zdrojov z USA Rusko rozšírilo svoje vojenské sily o zásoby určené na ošetrovanie obetí akéhokoľvek konfliktu.

Spojené štáty americké, ktoré sa Rusku vyhrážali novými rozsiahlymi sankciami v prípade vtrhnutia na Ukrajinu, čakajú na odpoveď Moskvy. Podľa USA NATO z východnej Európy nestiahne svoje sily a ani nezakáže Ukrajine stať sa členom tejto aliancie. Je však pripravené diskutovať o témach, akými sú kontrola zbraní a opatrenia na budovanie dôvery.

Ďalšie dôležité správy

plyn
Neprehliadnite

Rusi varujú, že EÚ nebude schopná nájsť alternatívu k ruskému plynu, ak na Rusko uvalí sankcie