Vojna na Ukrajine vstupuje do piateho mesiaca trvania a vyhliadky na jej ukončenie sú minimálne. V Madride sa začal summit NATO, jednota ktorého je čoraz krehkejšia. Aliancia musí využiť túto príležitosť na to, aby obnovila svoje jednotné stanovisko. Mala by v ňom prisľúbiť, že doplní vojenský arzenál Ukrajiny, a varovať svojich obyvateľov, že existuje vysoká pravdepodobnosť dlhej a trpkej vojny.
V neposlednom rade by sa NATO malo pripraviť na riziko, že ruský prezident Vladimir Putin použije jadrové zbrane, píšu pre The Telegraph Kim Darroch, bývalý britský veľvyslanec vo Washingtone a poradca pre národnú bezpečnosť, a John Ashton, bývalý diplomat a zakladateľ think-tanku E3G.
Spolieha sa na únavu NATO
Prečo je vyhliadka na mier taká pochmúrna? Putinovu ambíciu obnoviť minulosť a odhodlanie Ukrajincov rozhodnúť o svojom vlastnom osude možno len ťažko zosúladiť. Niektorí pozorovatelia sa utešujú myšlienkou na „zmrazený konflikt“, no je to iba ilúzia. Putin sa neuspokojí s územiami, ktoré doposiaľ získal na východe Ukrajiny, píšu autori.
Podľa nich je teraz pre Putina čas kľúčovým faktorom. Svoj vojenský personál či výzbroj nedokáže nahrádzať donekonečna. Sankcie zas znižujú kúpnu silu bežných ruských občanov.
Než mu tento tlak prerastie cez hlavu, Putin sa bude snažiť podkopať vôľu Ukrajincov k boju a oslabiť hospodársku životaschopnosť krajiny. Najviac zo všetkého však potrebuje, aby NATO zlyhalo. Bude dúfať, že hrôzy, ktoré jeho armáda pácha, Alianciu vyčerpajú a jej snaha udržať sankcie a prichýliť utečencov klesne. Akýkoľvek náznak rozdelenia v NATO Putin podľa názoru autorov s určitosťou využije.
Treba sa pripraviť na najhoršie
Jediným spôsobom, ako sa pohnúť smerom k urovnaniu konfliktu je, že NATO posilní svoje kroky a stanoviská. Summit by mal preto dospieť k trom výsledkom, konštatujú autori.
V rámci jedného z nich musí NATO pripraviť svojich obyvateľov na každý možný dôsledok svojho odhodlaného prístupu. Predovšetkým ich však musí pripraviť na to, že Putin použije jadrové zbrane. Riaditeľ CIA William Burns varoval, že ruský prezident sa môže rozhodnúť, že jedinou možnosťou, ktorá mu ostáva, je tá jadrová. Je pravdepodobné, že by siahol po taktických jadrových zbraniach, ktorých cieľom by bolo prelomiť obranné línie Ukrajincov v Donbase. Ruská jadrová doktrína takéto použitie povoľuje.
NATO sa musí pripraviť. Summit by mal riešiť túto hrozbu a prísť s jasným varovaním, že Putinovo rozhodnutie použiť jadrové zbrane by malo následky. Rýchle, ničivé a presvedčivé. Autori konštatujú, že pripravenosť je jediným spôsobom, ako znížiť pravdepodobnosť toho, že sa Putin uchýli k takémuto rozhodnutiu katastrofických rozmerov.