Aj počas terajšej ukrajinsko-ruskej krízy sa exkancelár Gerhard Schröder stavia na stranu Ruska, keď obvinil Kyjev z rinčania zbraňami. Podľa magazínu Focus je teraz čas, aby sedemdesiatsedemročný Schröder pocítil dôsledky svojho správania. Možným sankciám proti Schröderovi sa venuje aj nemecká mutácia portálu Euronews.

Putinov čašník

Schröder podľa Focusu nepatrí k oligarchickému okruhu prezidenta Putina, na ktorý by odvetné opatrenia Európskej únie mohli byť namierené. „Je nanajvýš Putinovým čašníkom," uviedol magazín. Poukázal tiež na to, že v Nemecku navyše bývalého kancelára chráni západná vymoženosť v podobe slobody prejavu, napriek tomu by sa mal za svoje činy zodpovedať.

„Bývalý kancelár Schröder nie je obyčajný občan. Má výhody a príjmy z rozpočtu na personál, kanceláriu a služobné vozidlo, vďaka čomu z davu vyčnieva," uviedol Focus o nárokoch, na ktoré má ako niekdajší šéf nemeckej vlády právo. „Nemala by medzi nich ale patriť aj zvláštna zodpovednosť?" položil si magazín otázku.

Verný autokratovi bažiacom po imperiálnej moci

„Gerhard Schröder je namiesto toho verný autokratovi, ktorý je pripravený na inváziu a ktorého stále otvorenejšie nároky na imperiálnu moc ohrozujú bezpečnosť Európy, Schröder tak koná proti záujmom krajiny, ktoré kedysi prísahou sľúbil zachovávať mier a slobodu," dodal Focus.

V energetickej oblasti je mimoriadne činný

Server Euronews sa venuje možnosti, kedy Európska únia po prípadnej ruskej invázii na Ukrajinu uvalí sankcie na ruský energetický sektor. Tu je Schröder veľmi činný. Je predsedom výboru akcionárov spoločnosti Nord Stream a predsedom predstavenstva firmy Nord Stream 2. Tieto podniky spravujú plynovody vedené Baltským morom, ktoré spájajú Rusko a Nemecko. Je tiež šéfom dozornej rady v ruskej štátnej energetickej spoločnosti Rosnefť a v lete by sa mohol stať členom dozornej rady ruského štátneho plynárenského podniku Gazprom.

„Ak by sa naozaj jedného dňa ocitol na sankčnom zozname EÚ, nemohol by už tento sociálnodemokratický politik v EÚ prakticky vykonávať žiadne bankové obchody," uviedol Euronews. Na toto riziko upozornil aj denník Berliner Zeitung.

Na Putina by vraj mohol pritlačiť

Denník Berliner Zeitung napísal, že EÚ však dúfa, že Schröder by v obave o svoje finančné toky mohol prinútiť Putina, aby vyhrotené napätie zmiernil. „Či by to však na Putina emocionálne zapôsobilo, nie je jasné," dodal.

Za svoje prokremelské postoje čelí Schröder v Nemecku značnej kritike, a to aj vo svojej domovskej sociálnej demokracii (SPD). Ostro sa proti nemu vyhradila napríklad šéfka Jusos, mládežnícka organizácia sociálnych demokratov, Jessica Rosenthalová. Generálny tajomník SPD Kevin Kühnert v rozhovore s denníkom Rheinische Post ale uviedol, že vylúčenie zo strany Schröderovi kvôli odlišnému názoru a hájeniu obchodných záujmov nehrozí.

Lobuje za ruské záujmy z nemeckých daní

Na vzťah Schrödera, SPD a vlády musel na tlačovej konferencii po dotazoch novinárov reagovať aj sociálnodemokratický kancelár Olaf Scholz. „Nehovorí za Nemecko," povedal Scholz o bývalom kancelári.

Problémom Schröder nečelí len v politických kruhoch. Zväz daňových poplatníkov vyzval bývalého kancelára, aby sa vzdal výhod, na ktoré má ako niekdajší šéf nemeckej vlády nárok. „Lobuje za ruské hospodárske záujmy infraštruktúrou financovanou z nemeckých daní," uviedol v rozhovore s denníkom Bild podpredseda zväzu Michael Jäger. Na personálne výdavky svojej kancelára totiž Schröder v minulom roku dostal z nemeckého rozpočtu 407-tisíc eur. 

Ďalšie dôležité správy

Gerhard Schröder: Niektorí ho považujú za hlasnú trúbu Vladimira Putina.
Neprehliadnite

Bývalý nemecký kancelár a priateľ prezidenta Putina bol nominovaný do predstavenstva Gazpromu