OSN varuje, že objem odpadu z elektronických zariadení globálne stúpa, zatiaľ čo miera jeho recyklácie je stále nízka a pravdepodobne sa bude ešte znižovať. Agentúry definujú elektronický odpad ako akékoľvek elektronické zariadenie vyradené z prevádzky so vstavanou batériou alebo so zástrčkou na nabíjanie vrátane mobilných telefónov, elektronických áut a hračiek, televízorov, elektronických cigariet, notebookov a solárnych panelov.
V novej správe, ktorú v stredu zverejnila Medzinárodná telekomunikačná únia (ITU) sa uvádza, že za rok 2022 bolo celosvetovo vyprodukovaných 62 miliónov ton elektronického odpadu. Takýto objem by zodpovedal naloženým nákladným autám, ktoré by zoradené za sebou v kolóne obsiahli obvod celej zemegule. Správa uvádza, že sa dá predpokladať, že v roku 2030 sa globálne vyprodukuje 82 miliónov ton elektronického odpadu.
Kovy ako meď, zlato a železo tvoria polovicu z uvedených 62 miliónov ton elektronického odpadu, čo zodpovedá hodnote 91 miliárd dolárov, uvádza správa. Zvyšných 17 miliónov ton odpadu je z plastu a 14 miliónov ton tvoria zložené materiály a sklo.
OSN uvádza, že len asi 22 percent z elektronického odpadu bolo v roku 2022 riadne zozbieraných a zrecyklovaných. Podľa správy možno do konca desaťročia očakávať, že pomer zrecyklovaného materiálu klesne na 20 percent. Predpokladá sa totiž pokračujúci prudký nárast elektronického odpadu z dôvodu zvýšenej produkcie, limitovaných možností opravy a kratších období životnosti novej elektroniky, pokračujúcej „elektronifikácie“ spoločnosti a svoju úlohu zohráva aj nedostatočná infraštruktúra, ktorá by umožnila patričné spracovanie elektronického odpadu, uvádza ITU.
Zhruba polovica elektroodpadu sa vygeneruje v Ázii, kde má len málo krajín legislatívne ošetrenú jeho produkciu a recykláciu. Zber a recyklácia elektronického odpadu dosahuje najvyššie čísla v Európe, kde sa ho podarí recyklovať až 40 percent. Avšak na hlavu je v európskom priestore najviac vyprodukovaného elektronického odpadu - takmer 18 kilogramov. V Afrike, ktorá vyrába najmenej zo všetkých piatich veľkých svetových regiónov, sa miera recyklácie pohybuje len okolo jedného percenta.