Predsedníčka americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová je na návšteve v Ázii, kde vedie delegáciu Kongresu v indicko-tichomorskom regióne. Ako uvádza jej kancelária zavítať má do Singapuru, Malajzie, Južnej Kórey a do Japonska. Delegácia má organizovať stretnutia na vysokej úrovni, na ktorých chce prediskutovať spoločné záujmy a hodnoty vrátane mieru a bezpečnosti, hospodárskeho rastu a obchodu, pandémie Covid-19 a klímy, ale tiež ľudských práv a demokratickej správy vecí verejných, píše agentúra Bloomberg.

„Pod silným vedením prezidenta Bidena sa Amerika pevne zaviazala k inteligentnej, strategickej angažovanosti v regióne, pričom chápe, že slobodný a prekvitajúci Indo-Pacifik je rozhodujúci pre prosperitu v našej krajine a na celom svete,“ píše sa v tlačovej správe. O návšteve Taiwanu, ktorý mala pôvodne Pelosiová na pláne ešte v apríli spočiatku nebola ani zmienka. Podľa japonskej agentúry Kjódó priletí šéfka Snemovne reprezentantov USA na Taiwan v utorok večer.

Podľa posledných vyjadrení prezidenta Joa Bidena armáda nepovažovala návštevu Taiwanu za dobrý nápad a čínsky prezident Si Ťin-Pichng varoval Bidena, že to bude považovať za zlomyseľnú provokáciu. Svoje slová zopakoval aj počas štvrtkového telefonátu, kedy Bidenovi pripomenul, že národnú suverenitu Číny bráni 1,4 miliardy jej občanov a tí, ktorí sa rozhodnú „hrať sa s ohňom, pri ňom zahynú.“ Absolútnou prioritou Si Ťin-pchinga je opätovné zjednotenie s Taiwanom.

Nevyspytateľná Čína

„Krajania na oboch stranách Taiwanského prielivu by sa mali držať toho správneho výkladu dejín a spoločne sa snažiť o kompletné znovuzjednotenie a znovuoživenie čínskeho národa," povedal čínsky prezident. Napriek tomu, že návštevu Pelosiovej mnohí prirovnávali k návšteve Taiwanu Newtom Gingrichom v roku 1997, v časoch, kedy delegácia Kongresu navštevovala ostrov pravidelne sa atmosféra v priebehu posledných rokov zmenila. Americké tajné služby informovali, že Čína sa pravdepodobne chystá vojensky napadnúť Taiwan. Či by však Čína bola ochotná riskovať konfrontáciu, analytici nedokážu predpovedať. S najväčšou pravdepodobnosťou by mohla reakcia návštevy delegácie prísť po jej odchode z ostrova, čo by mohlo zahŕňať vojenské manévre v Taiwanskom prielive, kybernetické útoky alebo prerušenie komunikácie.

Strategická nejednoznačnosť

Spojené štáty sú jedným z najdôležitejších medzinárodných podporovateľov a podľa zákona sú povinné ostrov brániť. „Súhlasíme s politikou jednej Číny. Podpísali sme ju a všetky zamýšľané dohody, ktoré sme odtiaľ uzavrel,“ skonštatoval Biden v máji, keď sa ho reportér spýtal, či by Spojené štáty bránili Taiwan, ak by ho Čína napadla. Prezident Biden však už niekoľkokrát naznačil, že politiku strategickej nejednoznačnosti, podľa ktorej sú USA na jednej strane povinné Taiwan brániť, no na strane druhej uznávajú politiku „jednej Číny“ už nepodporuje. Bidenova administratíva podniká kroky, ktoré potvrdzujú stanovisko Číny o tom, že Taiwan je jej súčasťou. Napriek tomu, že Biely dom odmieta zmenu v postoji, spôsob, akým by Taiwan bránil, nie je jasný.

Ďalšie dôležité správy

Šéfka americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová.
Neprehliadnite

Pelosiová vycestuje do Ázie, návštevu Taiwanu nespomína