V zálohe môžu byť aj horší jastrabi ako Vladimir Putin a volebný obvod vyhraný s takmer sto percentami v Rusku nemusí ukazovať na podvod, hovorí v rozhovore pre server iROZHLAS odborník na ruský politický systém Jan Holzer.
Zaskočený Putin
Západ Putina zaskočil Ruská agresia na Ukrajine naznačuje, že sa krajina blíži totalitnému uvažovaniu. Už viac ako jedno desaťročie vo svete prebieha veľký ideologický boj: liberálna demokracia kontra moderný autoritarizmu. Spor o to, ako legitimovať moc, spor o nárok na vlastnú cestu.
Nielen Rusko
Na strane moderných autoritarizmov pritom nie je len Rusko, ale pochopiteľne hlavne Čína, patrila tam Venezuela, patrí tam Irán, Čína, Latinská Amerika, islamské krajiny a eurázijský štát. Pokryté sú tri štyri veľké regióny. Koncepcia moderného autoritarizmu tak prinajmenšom cez čínsko-ruské partnerstvo má potenciál byť ideologickým kontrastom voči svetu liberálnej demokracie. A tento konflikt sa teraz zideologizoval: Putin argumentuje čoraz viac ideologicky, pretože vníma, že tento boj potrebuje nad Západom vyhrať.
Západ je pragmatický
Je paradoxné, že reakcia Západu je viac realistická ako ideologická. Na zo svojej podstaty ideologický konflikt zareagoval Západ tým, že sa začal správať pragmaticky. Posiela zbrane. Práve z toho je teraz Putin najviac v defenzíve. Bol presvedčený, že Západ je v ideovom rozklade, že sa nebude brániť. A on sa bráni – nie primárne z ideologických dôvodov, hoci ich spomína, ale kvôli národným záujmom. Aspoň to platí v tejto chvíli, môže sa to prirodzene znova zmeniť. Uvedomujeme si, že nám zvoní hrana.
Šialenec za barakom
Poliakom je to úplne jasné. Je to jasné, zdá sa, českej vláde. Našťastie je to celkom jasné Angličanom. Veľmi jasné je to v Škandinávii. Tam sa po roku 2014 začala meniť ich doterajšia mentalita. Stále sú pre nich podstatné ľudské práva, bez diskusie. Ale to neznamená, že sú naivní a nechápu, že majú za barakom šialenca.