Taliansko každé leto navštívia davy turistov. Tlačenice a astronomické ceny im ale dokážu ľahko pokaziť zážitok. Agentúra Bloomberg preto vybrala štyri menej známe miesta, ktoré dokážu očariť autentickosťou a jedinečnosťou.
Alternatíva k Amalfskému pobrežiu
Na juh od Amalfského pobrežia sa nachádza hornatá oblasť Cilento s nádherným pobrežím. Letné večery si tu treba vychutnať v miestnych hostincoch. Majitelia miestnej pastierskej farmy a mliekarne Tenuta Vannulo chovajú zubry, z mlieka ktorých vyrábajú mozzarellu di bufala, jogurty a zmrzliny. Za vyskúšanie stoja aj salámy zo zubrieho mäsa podávané v penzióne Agriturismo Porta Sirena. Oba zariadenia sa nachádzajú neďaleko archeologických chrámov Poseidóna, Héry a Ceresy v meste Paestum.
Bloomberg odporúča pobyt v štvorizbovom lesnom hoteli Il Cannito. Špecialitou miestnej záhradnej kuchyne sú tradičné ravioly s čerstvo natrhanými paradajkami a bazalkou či plnené a smažené tekvicové kvety. Pri pobreží sa nachádza aj malý ostrov Isola Licosa, kde podľa mytológie siréna Leucosia skočila z útesu po tom, čo ju odmietol slávny Odyseus.
Oživený toskánsky polostrov
Len 90 minút od letiska Fiumicino v Ríme sa nachádza polostrov Monte Argentario, ktorý už navštívili mnohé celebrity. Napriek VIP hosťom ho pozná len málo turistov, dodal Stefano Cuoco, vedúci švédskej firmy Erqole, ktorá v oblasti nedávno postavila hotel La Roqqa.
Hotel disponuje 12-metovou jachtou, ktorá turistov na požiadanie odvezie na ostrovy Giglio a Giannutri, kde si môžu zaplávať v prázdnych zátokách a obzrieť si zrúcaninu vily Domizia.
Svätý úkryt
Prejazd Tyrhénskym pobrežím Basilicaty trvá síce iba 30 minút, no ide o neskutočný zážitok. V polovici cesty sa nachádza mesto Maratea, kde sa snúbia hory so stalaktitovými jaskyňami s azúrovými zátokami. Práve tu v 50. rokoch 20. storočia vyrástla textilná továreň a hotel Santavenere. Maratea má síce iba päťtisíc obyvateľov, no nachádza sa tu až 44 kostolov vrátane hlavnej katedrály, ktorá bola údajne postavená nad chrámom rímskej bohyne múdrosti Minervy.
Oáza prírodného vína
Como, Garda, Maggiore sú tri najznámejšie talianske jazerá. V talianskom regióne Umbria leží nemenej nádherné Trasimenské jazero, o ktorom vie len málo turistov. Degustácie v okolitých vínnych pivniciach možno zažiť iba po dohode s majiteľmi, čo poskytuje veľmi intímny zážitok.
Okrem vinárne Lumiluna radí Bloomberg vyskúšať Tiberi Vini Artigianali, kde už štvrtá generácia rodiny Tiberiových vyrába mikroregionálne špeciality, akými sú Ciliegiolo či Gamay di Trasimeno. Vo vinárni Vini Conestabile della Staffa zas vizionár a otec prírodného vína Danilo Marcucci vyrába Rossissimo.