Solárne panely sú také lacné, že v Holandsku a Nemecku sa používajú na stavbu záhradných plotov. Čínske dodávky úplne nasýtili globálny trh a tlačia ceny nadol, informuje Financial Times. Panely vo forme oplotenia síce zachytávajú menej slnečného svetla, ako keby boli na strechách, ale veľa ušetria, čo potvrdzujú prispievatelia na sociálnych sieťach, ktorí si ich nainštalovali. „Je to výsledok toho, že solárne panely sú také lacné, že ich dávame všade,“ povedala analytička BloombergNEF Jenny Chaseová.
Drahšia je len ich montáž, najmä v dôsledku rastúcich mzdových nákladov. „Prečo stavať plot, keď si môžete nechať postaviť množstvo solárnych panelov,“ pýta sa vedúci výskumu klímy v BNP Paribas Exane Martin Brough. Globálne dodávky solárnych panelov dosiahnu do konca tohto roka 1 100 gigawattov, čo je trojnásobok súčasnej prognózy dopytu, odhaduje Medzinárodná agentúra pre energetiku. Tento trend je spôsobený prebytkom výroby v Číne.
Jeden z najväčších svetových výrobcov fotovoltiky LONGi Green Energy Technology nedávno uviedol, že prepustil tisíce továrenských robotníkov, pretože na čínskych výrobcov doľahli dôsledky nadmernej ponuky. Aj vedúci predstavitelia priemyslu v Európe varujú pred hroziacimi problémami pre tento sektor. V posledných mesiacoch je sužovaný úbytkom pracovných miest, zatváraním tovární a bankrotmi. Európska komisia sa zaviazala „zhodnotiť všetky dôkazy o údajných nekalých praktikách“ a zlepšiť prístup výrobcov solárnych panelov k finančným prostriedkom EÚ.
Alessandro Barin, výkonný riaditeľ talianskej spoločnosti FuturaSun, ktorá pre európsky trh vyrába panely v Číne, uviedol, že veľká časť produkcie zostáva v skladoch a prístavoch bez šance, že by sa niekedy predala. Solárny panel je tento rok o polovicu lacnejší ako v rovnakom období minulého roka, keďže výrobcovia si cenovo konkurujú v snahe zbaviť sa nadbytočných zásob.