Slovensko aj napriek politickým turbulenciám vrátane pokusu o atentát na premiéra a zníženia úverového ratingu dokázalo udržať náklady na pôžičky pod kontrolou. Kľúčovú úlohu na tomto úspechu zohráva Daniel Bytčánek, dlhoročný šéf Agentúry pre riadenie dlhu a likvidity (ARDAL), ktorý sa sústredil na transparentnosť voči investorom a diverzifikáciu investorskej základne.
D. Bytčánek zdôrazňuje, že transparentnosť a široká škála správcov aktív, ktorí sa zameriavajú na stratégiu „kúp a drž“, zabezpečili stabilitu nákladov na financovanie. „V súčasnosti dominujú investori, ako sú fondy a správcovia aktív typu ‚kúp a drž‘, čo je pre nás výhodné,“ uviedol pre Bloomberg News.
Dodatočný výnos, ktorý investori požadujú za 10-ročné slovenské dlhopisy v porovnaní s nemeckými, klesol na 115 bázických bodov zo 130 pred rokom. Na ďalšie zníženie nákladov však bude potrebné, aby slovenskí politici výrazne znížili rozpočtový deficit, ktorý patrí medzi najväčšie v Európskej únii.
Ardal pod Bytčánkovým vedením začala predávať cenné papiere širšiemu okruhu investorov, čím znížila závislosť od tradičných bánk. „Od tradičných bánk sme sa presunuli k poisťovniam, správcom fondov, správcom aktív, penzijným fondom a individuálnym investorom,“ vysvetľuje D. Bytčánek.
Úspešnosť agentúry sa meria efektívnymi nákladmi na financovanie dlhu, ktoré v minulom roku dosiahli 1,85 percenta ročne, len o niečo viac ako v susednom Rakúsku s vyšším ratingom. Slovensko už pokrylo svoje potreby financovania na tento rok, čo mu poskytuje pevnú pozíciu na zvládnutie prípadných turbulencií na trhu, ktoré môžu vyplynúť z novembrových volieb v USA.
Ardal v tomto roku predal cenné papiere v hodnote 9,9 miliardy eur s priemerným výnosom 3,62 percenta, čo je o 12 bázických bodov menej ako v roku 2023. Slovensko sa rozhodlo predbehnúť trh a predať dlhopisy s nižším výnosom skôr v očakávaní, že Európska centrálna banka bude znižovať úrokové sadzby pomalšie, než sa očakávalo.
Plánuje ešte tri aukcie a predaj v objeme jednej až 1,5 miliardy eur, čím by celková emisia dlhopisov dosiahla približne 12,5 miliardy eur. Dodatočné prostriedky sa použijú na pokrytie prvého štvrťroka budúceho roka, keď sa Ardal zameria na retailový predaj dlhopisov občanom.
Slovensku sa nedávno podarilo vyhnúť negatívnemu vplyvu zníženia ratingu agentúrou Fitch Ratings. Znížený rating bol varovaním, že budúce náklady na financovanie budú závisieť od schopnosti krajiny znížiť rozpočtový deficit. Po tom, ako ministerstvo financií prisľúbilo balík opatrení v hodnote 1,4 miliardy eur, vláda sa zaviazala, že čoskoro predstaví plán na zníženie deficitu.