Najväčšou skupinou poberateľov dvojpercentnej dane z príjmu budú od roku 2026 dôchodcovia. Tohtoročné konsolidačné opatrenia zaviedli zmenu, ktorá nariaďuje, že namiesto jednorázovému rodičovského dôchodku bude od roku 2026 možné asignovať dve percentá z dane z príjmu nielen organizáciám, ale aj priamo rodičom-dôchodcom, čo podľa Inštitútu pre stratégie a analýzy (ISA) spôsobí významný nárast počtu prijímateľov a objemu poukázanej dane.
V roku 2023 poukázalo dve percentá dane z príjmu 930-tisíc fyzických osôb a 65-tisíc podnikov v prospech približne 18-tisíc organizácií, čo za minulý rok predstavovalo 101 miliónov eur, teda doteraz najvyššiu sumu. V roku 2022 dosiahla suma odvedená od fyzických osôb 3,65 miliardy eur, zatiaľ čo právnické osoby prispeli 3,86 miliardy eur. Najväčší podiel z asignácie dane získali prijímatelia z Bratislavského kraja (42,8 percenta), pričom najmenší podiel bol v Nitrianskom kraji (6,2 percenta). Nadácia EPH získala najvyššiu sumu vo výške 2,26 milióna eur.
Priemerná výška asignovanej dane u fyzických osôb bola v minulom roku 48 eur, zatiaľ čo u právnických osôb dosiahla 759 eur. Mediánová výška získaného podielu dane jedného prijímateľa bola tak vlani takmer 1 600 eur. Nový systém asignácie podľa ISA prinesie od roku 2026 nárast prijímateľov aj objemu poukázanej dane z príjmu. Ak by štvrtina fyzických osôb minulý rok poukázala dve percentá z dane každému rodičovi, pribudlo by približne 230-tisíc prijímateľov. Ich počet by sa teda viac ako zdesaťnásobil.