V Rumunsku sa pripravuje najväčšia primárna verejná ponuka akcií (IPO) v histórii tamojšieho akciového trhu a tohtoročná najvýznamnejšia IPO v celej Európe. Na trh vstúpi najväčší rumunský výrobca energie Hidroelectrica. Rumunský trh prešiel v posledných rokoch dlhú cestu – od okrajového obchodného miesta v strednej a východnej Európe sa stal burzou, o ktorej sa vďaka IPO spoločnosti Hidroelectrica hovorí nielen v tomto regióne, píše poľský denník Rzeczpospolita.
Firmu Hidroelectrica v procese IPO ocenili na 9,34 až 11,13 miliardy eur. Rumunský finančný regulátor ASF vo štvrtok oznámil, že schválil prospekt emitenta na predaj až 17,34 percenta akcií firmy. Primárna verejná ponuka akcií sa koná od 23. júna do 4. júla na burze v Bukurešti.
Predajcom akciového podielu je fond Fondul Proprietatea a hodnota ponuky môže predstavovať takmer dve miliardy eur. Príchod spoločnosti Hidroelectrica bude mať významný vplyv na kapitalizáciu celého rumunského trhu, ktorá aktuálne predstavuje približne 42 miliárd eur. Samotná spoločnosť Hidroelectrica teda môže zvýšiť trhovú kapitalizáciu približne o 25 percent, píše poľský list.
Ponuka bude zrejme úspešná
Primárne verejné ponuky akcií pomáhajú koordinovať renomované firmy, ako je Citigroup, Erste, Jefferies a Morgan Stanley. Podľa denníka je vysoko pravdepodobné, že bude táto ponuka akcií úspešná. Už na začiatku procesu bola kniha objednávok v inštitucionálnej tranži plne pokrytá, pridali sa tiež individuálni investori. Ich úpisy sa končia v pondelok a ich hodnota už presiahla 260 miliónov eur, čo prakticky vyčerpáva fond akcií, ktorý majú k dispozícii. Emócie sprevádzajúce túto ponuku sú preto obrovské, píše poľský denník.
Hidroelectrica vyrába tretinu elektriny v Rumunsku. Rôzne štátne plány na uvedenie spoločnosti na burzu existujú už viac ako desať rokov, uviedla agentúra Reuters. Podľa metodiky FTSE Russell patrí rumunský trh do kategórie rozvíjajúcich sa trhov. Teraz sa usiluje o to, aby ho za takýto brali aj podľa metodiky MSCI, ktorá je pre globálnych investorov oveľa dôležitejšia. V prospech Rumunska začínajú hrať aj čísla. Kapitalizácia tamojšieho trhu sa za tri roky zvýšila takmer o 50 percent. Počet investorov v rovnakom období vzrástol z približne 55-tisíc na takmer 142-tisíc.