Kedysi jeden z najúspešnejších britských technologických podnikateľov Mike Lynch stojí pred sanfranciským súdom v San Franciscu. Ubehlo už 13 rokov odvtedy, čo americkí prokurátori nazvali jeho konanie „najväčším podvodom v histórii“ Silicon Valley. Informuje o tom Financial Times.
M. Lynch v roku 2011 predal svoju softvérovú spoločnosť Autonomy spoločnosti Hewlett-Packard za 11,7 miliardy dolárov. Čelí obvineniam, že dva roky pred transakciou účty Autonomy sfalšoval. Minulý rok ho po päťročných ťahaniciach vydali zo Spojeného kráľovstva. Spolu s bývalým finančným viceprezidentom Autonomy Stephenom Chamberlainom bude súdený v 16 prípadoch podvodov s cennými papiermi, za ktoré mu hrozí trest až 20 rokov.
Sudca Charles Breyer, ktorý bude dohliadať na trojmesačný proces pred porotou, odmietol niektoré hlavné dôkazy, ktoré plánovali predložiť právnici obvinených ť. Jednou zo zainteresovaných v tomto prípade je výkonná riaditeľka HP a súčasná veľvyslankyňa USA v Keni Meg Whitmanová, ktorá obvinila bývalý manažment Autonomy z falšovania účtov; údajne neoprávnene odpísal päť miliárd dolárov. V prípade vystupuje aj Frank Quattrone, známy investičný bankár Silicon Valley počas boomu dot-com v 90. rokoch, ktorý bol na na predaji Autonomy zainteresovaný. Bol uvedený ako potenciálny svedok obžaloby spolu s Léom Apothekerom, ktorý post výkonného riaditeľa HP zastával v čase realizácie transakcie.
Lynchovým právnikom sa podarilo presvedčiť sudcu CH. Breyera, aby nepovolil dôkazy, ktoré sa obžaloba snažila predložiť. Svedčili o tom, že obvinený sa rád porovnával s postavami typu Jamesa Bonda a že umiestnil na recepciu Autonomy umiestnil akvárium s piraňami. Sudca však zamietol pokus obhajoby zakázať dve svedecké výpovede o tom, že M. Lynch prirovnal svoju spoločnosť k mafii. Aj keď žartoval, mohlo by sa to údajne považovať za mierku toho, akú kontrolu nad spoločnosťou mal.