Dvaja juhoafrickí inžinieri pracujúci na ropných poliach v Rovníkovej Guinei sa pripravovali na návrat domov vo februári 2023, keď ich zatkli za obchodovanie s kokaínom a uvrhli do väzenia. Obaja muži, ich rodiny a ich zamestnávateľ vyhlásili, že sú nevinní. Zadržali ich niekoľko dní po tom, čo juhoafrický súd nariadil zhabanie jednej z jácht viceprezidenta Rovníkovej Guiney Teodora Nguemu Obiang Mangueho. Tieto dva incidenty spolu podľa Bloombergu súvisia.

Teodorin, ako je viceprezident všeobecne známy, má nahradiť svojho 81-ročného otca, prezidenta Teodora Obianga Nguemu Mbasoga, ktorý v krajine vládne už 45 rokov.

Rovníková Guinea kedysi prosperovala vďaka objavu nálezísk ropy v mori v 90. rokoch minulého storočia. Dovtedy sa krajina spoliehala na kakao a kávu ako hlavné zdroje svojich príjmov. Vládnuca rodina vybudovala postupom času to, čo prodemokratická nezisková organizácia Freedom House opisuje ako „vysoko represívny autoritársky režim“.

Od vrcholu ropného boomu na začiatku 21. storočia, keď medzinárodní pracovníci v ropnom priemysle žili v luxusných domoch a nechali si dovážať potraviny z Európy, celková ťažba ropy najmenšieho člena kartelu OPEC klesla zhruba na pätinu svojho vrcholu. Podľa dostupných údajov MMF sa predpokladá, že hospodársky rast krajiny tento rok klesne o 5,5 percenta, čím sa stane ekonomikou s najhoršou výkonnosťou na svete.

Po takmer troch desaťročiach v Rovníkovej Guinei sa americký ExxonMobil plánuje z krajiny úplne stiahnuť. Spoločnosť hovorí, že toto rozhodnutie je súčasťou dlhodobej stratégie. Po odchode najväčšieho investora tak malú krajinu čaká budúcnosť s väčšími otáznikmi ako kedykoľvek predtým.

Riaditeľ ľudskoprávnej organizácie EG Justice Tutu Alicante pre Bloomberg vyhlásil, že syn dlhoročného prezidenta a jeho nástupca je známy svojím „nevypočítateľným správaním a svojvoľnými rozhodnutiami“. „Teodorin si uzurpoval moc a kontroluje národný bezpečnostný aparát," dodal T. Alicante a predpovedá, že jeho predsedníctvo bude krajinu ďalej destabilizovať.

V štúdii o korupcii, ktorú v roku 2023 uskutočnila Transparency International, sa Rovníková Guinea umiestnila na 172. mieste zo 180 hodnotených krajín. V poslednom desaťročí čelil Teodorin súdnym sporom najmenej na troch kontinentoch. Súhlasil s odovzdaním majetku v hodnote viac ako 30 miliónov dolárov vrátane sídla v kalifornskom Malibu ministerstvu spravodlivosti USA, ktoré usúdilo, ho majiteľ nadobudol vďaka korupcii a praniu špinavých peňazí. Vo Francúzsku viceprezidenta v neprítomnosti odsúdili za spreneveru (pokúsil sa medzitým získať diplomatickú imunitu), následne parížsky súd nariadil zhabanie jeho majetku v hodnote viac ako 100 miliónov eur vrátane sídla neďaleko Champs-Elysées.

Dnes už 55-ročný muž sa rád pochváli aj svojimi zbierkami luxusných áut, honosnými nehnuteľnosťami a predmetmi, ktoré kedysi patrili spevákovi Michaelovi Jacksonovi.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia.
Neprehliadnite

Najviac ruskej ropy od vypuknutia vojny na Ukrajine začali dovážať Afrika, India a Turecko