Niekomu môže zápachom pripomínať smradľavé ponožky, ale dopyt po ňom je obrovský. A to predovšetkým v Číne. Reč je o pravdepodobne najsmradľavejšom ovocí na svete – o duriane.
Dáta banky HSBC ukazujú, že globálny dopyt po durianoch v medziročnom meradle vzrástol až o 400 percent. Za tento nárast je do veľkej miery zodpovedná Čína, v ktorej v posledných rokoch po durianoch ľudia „šalejú“, píše CNBC.
Záujem o ovocie začal silnieť už v roku 2017, ale naozaj citeľne narástol v závere vlaňajška.
Symbol bohatstva
Import durianov do Číny počas predchádzajúcich dvoch rokov predstavoval 91 percent z celkového svetového dopytu, pričom jeho hodnota dosiahla šesť miliárd dolárov.
Dôvodom, prečo sa toto rozporuplné ovocie teší v Číne takej popularite, je, že môže symbolicky znázorniť status a bohatstvo darcu. Duriany sa takisto čoraz častejšie stávajú súčasťou bežných darčekov medzi priateľmi alebo si ich príbuzní dávajú pri zásnubách.
V každom prípade nejde o lacnú záležitosť. Kilo durianov v Číne stojí aj viac ako desať dolárov, zatiaľ čo v juhoázijských krajinách bloku ASEAN sa ich cena pohybuje v priemere okolo šiestich dolárov za kilo.
Thajská dominancia
Blok ASEAN, pozostávajúci z desiatky krajín juhoázijského regiónu, zároveň zohráva v celom durianovom biznise dôležitú úlohu. Až 90 percent svetového exportu tohto ovocia pochádzalo v minulom roku práve z krajín ASEAN-u. Lídrom spomedzi nich je potom jednoznačne Thajsko, ktoré v rámci ASEAN-u vyváža až 99 percent durianov.
Napriek tomu, že Thajsko v súčasnosti dominuje exportu durianov, pre ostatné juhoázijské krajiny môže dopyt po ovocí predstavovať lákavé príležitosti.
„Trh v Číne je taký veľký, že pre ostatné krajiny ASEAN-u je na ňom stále dostatok miesta,“ vyjadril sa ekonóm Aris Dacanay.
„Príležitosti tu stále sú. Trh s durianmi rastie, takže ďalšie ekonomiky ASEAN-u majú šancu zabojovať proti thajskej dominancii nad ,kráľom ovocia‘,“ doplnil ekonóm.