Najmocnejšiu Afričanku položili hromady bankoviek

Najmocnejšia Afričanka ako prezidentka Malawi končí Zdroj: SITA / AP

V poradí len druhá africká prezidentka dokázala obnoviť prísun peňazí od donorov, urobiť bolestivé opatrenia a popritom ešte aj stopnúť zákony trestajúce homosexualitu 14-ročným väzením. Časopis Forbes ju vyhlásil za najmocnejšiu ženu Afriky. Prišiel však nečakaný zvrat. Vypukla aféra Cashgate, po ktorej prezidentka prehrala tohtoročné májové prezidentské a parlamentné voľby.

J. Bandaovej sa otvorila cesta k moci v roku 2012. Čoraz autoritárskejší prezident Bingu wa Mutharika nečakane zomrel na infarkt. Nastal problém. Podľa ústavy mala prevziať úrad ako viceprezidentka práve ona. S B. Mutharikom sa však názorovo rozišla a po vylúčení zo strany si založila vlastné zoskupenie, takže jej nástup sa priaznivcom zosnulého prezidenta nepozdával. Po krátkej ústavnej kríze sa predsa len stala hlavou štátu.

Rady na benzín

Pomerne chudobná krajina opierajúca sa predovšetkým o vývoz tabaku, sa však trápila. Ľudia stáli v radoch na benzín a podnikatelia sa ťažko dostávali k cudzej mene, opisovala tieto časy prezidentka pre miestny denník Nyasa Times. J. Bandaovej sa podarilo opäť získať rozvojovú pomoc od západných štátov. Sama sa snažila ísť príkladom – predala prezidentské lietadlo a znížila si plat. Čo však bolo podstatné, dohodla úverový program s MMF a uvoľnila kurz domácej meny kwacha. Mena stratila polovicu hodnoty a ceny výrazne vzrástli. Ešte v apríli podľa MMF inflácia dosahovala 25 percent.

Najmocnejšiu Afričanku položili hromady bankoviek

Prezidentka v čase medzinárodných úspechov - na snímke s Hillary Clintonovou Zdroj: SITA / AP

Malawi sa pritom neopieralo len o Západ, ale aj o Čínu, s ktorou nadviazalo vzťahy v roku 2008. Miestne médiá pravidelne prinášajú informácie o veľkých projektoch. Číňania napríklad idú stavať nové letisko za 250 miliónov dolárov. Konzorcium čínskych investorov údajne tiež chce postaviť biznis centrum s mestečkom pre takmer 20-tisíc ľudí označované ako Asia-Africa International Free Trade Zone. A to napriek tomu, že domáci majú niekedy Číňanov „plné zuby“.

Bankovky v kufri auta

Relatívnu idylu prerušila nečakaná udalosť. U istého úradníka ministerstva životného prostredia našli 120 miliónov kwacha v bankovkách (v prepočte zhruba 200 až 300-tisíc eur). Postupne pribúdali ďalšie nálezy peňazí – rôzni pracovníci ministerstiev ich mali schované v kufroch áut či v domoch. Okrem toho neznámi útočníci postrelili rozpočtového riaditeľa ministerstva financií. Kritici ukazovali prstom na J. Bandaovú a hovorili, že sa sama obohatila, čo prezidentka popierala. Afére nezabránil ani účtovný systém vybudovaný s podporou Svetovej banky, ktorý zaznamenával transakcie štátnych inštitúcií.

Audit firmy Baker Tilly pre britskú vládu ukázal, že štát, respektíve medzinárodné spoločenstvo, ktoré malawijský rozpočet financovalo, prišiel len medzi aprílom a septemberom 2013 o približne 25 miliónov eur (13,7 miliardy kwacha). Hlavní donori (Británia, Nórsko a EÚ) opäť zastavili pomoc, USA sa tentoraz nepridali. Prišli aj symbolické rany: J. Bandaovú opustili jej poradcovia z nadácie britského expremiéra Tonyho Blaira. Vláda opäť škrtila výdavky, čo pocítili aj bežní ľudia. V krajine sa šírili demonštrácie.

Najmocnejšiu Afričanku položili hromady bankoviek

Zdroj: SITA / AP

Prezidentka sa bránila. Vyhodila celú vládu a priznala aj čiastočnú zodpovednosť, keďže sa kauza stala za jej funkčného obdobia. Poprela však, že by z toho ona osobne mala prospech, naopak z rozkrádania vinila kriminálny syndikát. „Bolo zatknutých 68 ľudí vrátane bývalého člena môjho kabinetu, 18 prípadov je na súde a 33 bankových účtov bolo zmrazených. Vzala som na seba riziko, čo by urobilo len málo afrických lídrov pred voľbami,“ povedala v apríli pre Nyasa Times. Počet zadržaných medzičasom ešte mierne stúpol.

Volebná panika

Zlé svetlo vrhnuté na africký štát akoby ovplyvnilo aj májové voľby. Malawi je síce chudobné a do roku 1994 bolo diktatúrou, no potom sa prepracovalo medzi štáty, ktoré majú na kontinente skôr lepšiu politickú kultúru. Voľby naplánované na 20. mája mali byť piate slobodné od zavedenia systému viacerých politických strán. Organizačne sa však príliš nepodarili – niekde chýbali volebné tlačoviny, miestnosti sa otvárali neskoro a v najväčšom meste Blantyre rozzúrení voliči hlasovaciu miestnosť podpálili. Hlasovanie sa v niektorých lokalitách predĺžilo aj o dva dni.

Nemenej dramatický bol aj povolebný vývoj. Volebná komisia dlho nechcela zverejniť výsledky, až kým jej to neprikázal súd. Urobila tak až 30. mája, hoci voľby boli 20. mája. Prezidentka vyhlásila, že volebné údaje zmanipulovali hackeri a výsledky v niektorých obvodoch nesedia s počtom voličov. Nečakane dokonca nariadila výsledky volieb zrušiť a sľúbila nové voľby, v ktorých už nebude kandidovať. Tento jej krok však odmietol najvyšší súd.

Námietky mal aj druhý silný kandidát. Politický nováčik pastor Lazarus Chakwera z Malawijskej kongresovej strany, ktorá pred rokom 1994 vládla ako jediná štátostrana, žiadal prepočítanie hlasov. Demonštrácie súvisiace s voľbami si vyžiadali troch mŕtvych. EÚ sa príliš k voľbám nechcela vyjadrovať, skonštatovala hlavne, že napriek niektorým výtržnostiam bolo hlasovanie prevažne pokojné. Hlavnú súhrnnú správu svojich pozorovateľov vydá až neskôr.

Kto z chaosu najviac vyťažil? Prezidentské voľby nakoniec vyhral s 36 percentami hlasov Peter Mutharika, brat a bývalý spolupracovník B. Muthariku, ktorý priviedol Malawi do problémov. J. Bandaová skončila až tretia s 20 percentami hlasov a nakoniec podľa Nyasa Times uznala porážku. Kým zverejňovanie výsledkov trvalo dlho, nástup do úradu nového prezidenta prišiel veľmi rýchlo. Prezidentskú prísahu P. Mutharika zložil deň po vyhlásení výsledkov.

Najmocnejšiu Afričanku položili hromady bankoviek

Peter Mutharika sa stáva novým prezidentom Zdroj: SITA / AP

Výsledky prezidentských volieb

1. Peter Mutharika 36,4 %
2. Lazarus Chakwera 27,8 %
3. Joyce Bandaová 20,2 %

PRAMEŇ: Nyasa Times

Ako sa volí pri veľkom africkom jazere

  • v Malawi sa konali piate voľby od konca diktatúry v roku 1994, voľby pozorovala Európska aj Africká únia
  • prezidentom sa stáva kandidát s najväčším počtom hlasov, nekoná sa žiadne druhé kolo
  • v parlamentných voľbách sa používa jednokolový väčšinový systém. Požiadavkou na kandidatúru je aj dostatočná znalosť angličtiny, ktorá je v krajine úradným jazykom
  • s cieľom zlepšiť účasť v komunálnych voľbách malawijské úrady spojili všetky tri voľby do jedného dňa
  • v štátnom rozhlase a televízii dominovala Ľudová strana prezidentky Joyce Bandaovej, iné médiá zas poskytovali priestor hlavne opozícii
  • pre chýbajúce volebné tlačoviny sa otvárali volebné miestnosti neskôr, hlasovanie sa natiahlo aj o dva dni
  • podľa misie EÚ boli voľby vo väčšej časti krajiny napriek tomu pokojné, priebeh volieb bol v 92 percent navštívených miestností dobrý až veľmi dobrý
  • povolebné demonštrácie si vyžiadali troch mŕtvych
  • dôveryhodnosť volieb EÚ zatiaľ nezhodnotila

PRAMEŇ: IFES, TREND,

Staršie vydania Volieb vo svete si môžete prečítať po kliknutí na tento link