Priemerná cena nájomného za byt na Slovensku sa v druhom štvrťroku 2024 pohybovala na úrovni 712 eur. Celkové tempo rastu cien v porovnaní s predchádzajúcim kvartálom tak dosiahlo mierny nárast o 0,3 percenta. Vyplýva to z aktuálnej správy Deloitte Rent Index, ktorá prezentuje dáta o cenách nájomného za byty vo vybraných mestách na Slovensku.
Rast nájomného na Slovensku
Najväčší nárast cien spomedzi sledovaných miest podľa nej zaznamenali Košice (+5 percent). Ceny ale rástli aj v Bratislave (+3 percentá), Prešove (+1,8 percenta), Trenčíne (+1 percento), Trnave (+0,9 percenta) a Poprade (+0,8 percenta). „Najväčší pokles cien zaznamenala Banská Bystrica (-2,8 percenta), avšak ceny klesali aj v ďalších mestách, konkrétne v Nitre a Žiline,“ uvádza sa v správe.
Najnižšiu cenu nájomného za byt v druhom kvartáli 2024 zaznamenala Banská Bystrica (520 eur). Najvyššiu cenu mesačného nájomného v priemere si aj naďalej drží Bratislava (896 eur). V rámci hlavného mesta najväčší nárast cien zaznamenali v Devínskej Novej Vsi (+29,3 percenta) s priemernou cenou mesačného nájomného za byt vo výške 814 eur. Naopak, najväčší pokles cien zaznamenali vo Vajnoroch (-9,9 percenta), kde mesačné nájomné dosiahlo v priemere výšku 660 eur.
Medziročné porovnanie
V medziročnom porovnaní zaznamenala priemerná cena nájomného za byt na Slovensku v druhom štvrťroku 2024 nárast o 7,8 percenta. „Najväčší medziročný nárast cien spomedzi analyzovaných miest bol v Žiline (+19,4 percenta), za ktorou nasledujú dve najväčšie slovenské mestá – Bratislava (+11,1 percenta) a Košice (+7,9 percenta),“ konštatuje spoločnosť. Žiadne z miest nezaznamenalo v medziročnom porovnaní pokles cien mesačného nájomného.
Z pohľadu štandardných dispozícií stúpli za posledný rok na Slovensku najviac ceny nájomného štvorizbových bytov (+12,9 percenta). Za nimi nasledujú jednoizbové byty (+10,7 percenta), trojizbové byty (+5,2 percenta) a dvojizbové byty (+4,5 percenta). Priemerné mesačné nájomné bytov v novostavbách zaznamenalo medziročný nárast o 4,8 percenta. V Bratislave bol vývoj rovnaký ako na Slovensku.