Trh s americkými štátnymi dlhopismi v hodnote 30 biliónov dolárov, ktorý ovplyvňuje globálnu ekonomiku a určuje cenu peňazí na celom svete, posiela alarmujúcu správu. Inflácia by sa mohla v nadchádzajúcich mesiacoch opäť zrýchliť. Tento signál prichádza v čase rastúcej neistoty spôsobenej politickými rozhodnutiami novej americkej administratívy.

Aj keď Fed čelil kritike za to, že reagoval na infláciu príliš neskoro, trh s dlhopismi nikdy neprestal naznačovať, že prudké zdražovanie v rokoch 2021 až 2022 bude dočasné. Mal pravdu. Index spotrebiteľských cien v USA klesol z vrcholu 9,1 percenta v júni 2022 na 2,4 percenta v septembri 2024 – najrýchlejšie zníženie inflácie v modernej histórii.

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Ako dokážu Spojené štáty generovať toľko bohatstva, aj keď hospodársky rast už roky stagnuje?

To však už neplatí. Dvojročná inflačná miera, ktorú investori očakávajú v najbližších 24 mesiacoch, prekročila v januári tri percentá, čo naznačuje, že trhy už neveria v ďalšie spomaľovanie inflácie. Naposledy bola táto situácia podobná v októbri 2020, keď Donald Trump oznámil, že bol pozitívne testovaný na covid-19.

Podobný trend možno sledovať aj pri dlhodobých výhľadoch. Inflačné očakávania na najbližších desať rokov sú najvyššie od marca 2023, teda predtým, ako Fed naznačil, že začne znižovať úrokové sadzby. 30-ročné inflačné očakávania sú zase najvyššie od novembra 2023.

AZ6 Washington - Americký prezident Donald Trump počas stretnutia s indickým premiérom Naréndrom Módím v Bielom dome vo Washingtone 13. februára 2025. Trump vo štvrtok 14. februára 2025 na stretnutí vo Washingtone ponúkol indickému premiérovi Naréndrovi Módímu najmodernejšie stíhačky. Prisľúbil tiež posilnenie vzájomného obchodu. FOTO TASR/AP  

President Donald Trump points to a reporter and India's Prime Minister Narendra Modi during a news conference in the East Room of the White House, Thurs
Neprehliadnite

Trump dávkuje ďalšie clá. Dotknú sa Volkswagenu aj najväčších hráčov EÚ v oblasti farmácie

Nový prieskum Michiganskej univerzity ukázal, že spotrebitelia predpokladajú priemernú infláciu na úrovni 3,3 percenta počas nasledujúcich piatich až desiatich rokov, čo je najviac od júna 2008.

Počas predvolebnej kampane D. Trump sľuboval, že zníži ceny potravín „hneď od prvého dňa“. Realita je iná. Napríklad cena vajec v januári prispela k inflácii potravín najviac od roku 2013. Bloomberg uvádza, že náklady na bežné raňajky – vrátane vajec, slaniny, syra a kávy – vzrástli o 6,1 percenta. Varovný signál trhov o raste inflácie nemožno ignorovať.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia.
Neprehliadnite

Európa brzdí samu seba. V priemysle si zaviedla clá vo výške 45 percent, v službách až 110