Najdlhšie treba pracovať na byt v Bratislave, na dvojizbový byt treba desať ročných platov. Vyplýva to z aktuálnej správy investičnej platformy Portu. Podľa nej nižšie ceny nehnuteľností a vyššie priemerné mzdy čiastočne zlepšili dostupnosť bývania. Stále však treba počítať s tým, že šetrenie môže trvať dlhé roky. „Najjednoduchšie sa odkladá deťom, keďže tie môžu ťažiť z dlhého investičného horizontu,“ uvádza spoločnosť.
V Bratislave nie je situácia priaznivá
Zarobiť si na nový byt je najväčšou výzvou v Bratislave a jej okolí – a to aj napriek tomu, že hlavné mesto ponúka najvyššie mzdy.
„Vysoké ceny nehnuteľností totiž spôsobujú, že práve tu treba na priemerný byt robiť najdlhšie – v prípade dvojizbového bytu s rozlohou 55 metrov štvorcových až 9,6 roka,“ konštatuje spoločnosť. Pri trojizbovom byte s výmerou 76 metrov štvorcových by bolo potrebné odpracovať v priemere 13,3 roka. V krajoch, kde sú platy výrazne nižšie než v Bratislave, je situácia lepšia.
„Hoci nominálne mzdy rastú a nehnuteľnosti v ostatnom období zlacňujú, čo potvrdil aj Štatistickým úradom zverejnený pokles cien bývania medziročne o 2,8 percenta, pre mnohých ľudí nie je reálne na nový byt našetriť za krátky čas. A to ani v prípade, ak si naň plánujú zobrať úver,“ priblížil analytik investičnej platformy Portu Marek Malina. Podľa neho treba totiž počítať s tým, že pri hypotéke by stále mali mať k dispozícii minimálne 20 percent kúpnej ceny.
Priemerné ceny nehnuteľností na Slovensku
Najdrahšie nehnuteľnosti sú podľa spoločnosti v Bratislavskom kraji s cenou 3 087 eur za meter štvorcový, kým hrubá mzda predstavuje 1 897 eur mesačne. „Za rok priemerná cena jedného štvorcového metra klesla pomaly o stovku a priemerné platy stúpli v tomto kraji o takmer dvesto eur,“ konštatuje spoločnosť s tým, že aj tak treba v priemere na trojizbák odrobiť vyše 13 rokov. Najmenej, vyše osem rokov, je to Trenčianskom kraji, podobne sú na tom aj Nitriansky a Banskobystrický kraj.
„K zaujímavému fenoménu došlo v Trnavskom a Žilinskom kraji. Tu sa priemerné ceny nehnuteľností a mzdy pohli tak, že v oboch treba na štandardný byt pracovať prakticky rovnako dlho, rozdiel je iba pol dňa,“ dodáva Marek Malina s tým, že nízka dostupnosť bývania spôsobuje problémy najmä mladým ľuďom. Podľa štatistík Eurostatu až 68,6 percent mladých vo veku 18 až 34 rokov žije na Slovensku so svojimi rodičmi.