Bank of America má približne 500 poradcov, ktorí sa zameriavajú na tých najbohatších klientov s minimálne tromi miliónmi dolárov vo forme investovateľného majetku. Cesta k tejto pozícii sa pre nich začína hneď po skončení vysokej školy, píše Business Insider.
Divízia súkromnej banky, ktorá spravuje majetok klientov v celkovej výške 573 miliárd dolárov, zamestnala toto leto 47 analytikov, čo predstavuje nárast o 75 percent oproti roku 2022. Väčšina z nich sú čerství absolventi vysokých škôl, no majú za sebou už aj stáž v Bank of America. Tréningový program sa im začína vždy v júli, trvá dva roky a končí prípadovou štúdiou. Po ukončení programu sa absolventi stanú spolupracovníkmi a ďalšie tri roky sa školia, aby získali titul poradcu.
Úvodný tréning
Noví analytici na začiatku výcviku absolvujú päťtýždňový úvodný tréning. Prvý týždeň trávia s analytikmi z celej banky a učia sa o histórii a štruktúre Bank of America. Druhý týždeň sa venujú základom správy majetku. Posledné tri týždne sú zamerané na bankové operácie a stretnutia s výkonnými riaditeľmi.
Na základe spätnej väzby trávia účastníci programu viac času precvičovaním toho, ako pracovať s budúcimi kolegami. Toto cvičenie prebieha tak, že sa analytici rozdelia do skupín, ktorých súčasťou sú aj školitelia, a snažia sa pomôcť fiktívnemu klientovi.
Prvá rotácia
Po úvodnom tréningu začína stážistom štvorstupňová rotácia. K posunu na ďalšiu úroveň dochádza po šiestich mesiacoch, no predchádza mu účasť na týždňovom summite vedenia. Každý summit obsahuje moduly, akými sú trusty a majetky, úvery, alternatívne investície a špeciálne aktíva, a prípadové štúdie založené na existujúcich klientoch banky.
Pred prvou rotáciou musia analytici absolvovať školenie o základoch, akými sú kapitálové trhy, a neformálne rozhovory s poradcom o budovaní portfólia. Takisto musia popracovať na svojom prednese a učia sa, ako správne reagovať na otázky. Na konci každého summitu dostanú stážisti „učebnice“ s podrobnými lekciami a školitelia im pridelia „pracovného kamaráta“.
Počas prvej rotácie analytici pri práci pozorujú najlepších poradcov v banke a pomáhajú klientom napríklad s používaním novej aplikácie či prevodom peňazí. Okrem toho vyhľadávajú potenciálnych klientov a snažia sa určiť tých, ktorí by mohli mať záujem o ďalšie produkty, akými sú špeciálne úvery alebo hypotéky.
Koniec rotácie
Počas druhej rotácie spolupracujú analytici s hlavným trustovým bankárom, ktorý pomáha pri plánovaní pozostalosti, ako aj vytváraní a spravovaní zvereneckých fondov.
V rámci tretej rotácie pozorujú analytici pri práci manažéra portfólia a takisto pod jeho vedením pracujú na vytváraní toho svojho. Ich povinnosti okrem iného zahŕňajú aj prípravu materiálov pre klientov a výskum investícií.
Počas štvrtej rotácie si analytici musia vybrať jednu z 25 špecializovaných oblastí, akými sú plánovanie majetku, úvery na mieru, štruktúrovaný úver, filantropia či umenie.
Prípadová štúdia
Program sa končí prípadovou štúdiou, v ktorej sa školitelia hrajú na klientov. Analytici majú niekoľko týždňov, aby sa pripravili na stretnutie s bohatou fiktívnou rodinou, ktorá iba nedávno predala svoju firmu.
Každý stážista dostane rovnakého klienta, no prípad má 15 rôznych možných výsledkov, takže analytik musí vedieť flexibilne reagovať. Niekedy fiktívna rodina napríklad nechce previesť majetok na svoje štyri dospelé deti, inokedy zas vôbec nemá záujem o špeciálne úvery. Za prípadovú štúdiu analytici nie sú hodnotení.