Teplota vzduchu v indickom hlavnom meste Naí Dillí dosiahla v utorok rekordne vysokých 49,9 stupňa Celzia, oznámil Indický meteorologický úrad (IMD). Úrad nameral rekordne vysoké teploty na dvoch staniciach na predmestí metropoly. Meteorológovia podobné teploty predpovedali aj na stredu a vydali v tejto súvislosti červenú výstrahu. IMD tiež varoval, že horúce počasie by mohlo mať vplyv na zdravie ľudí, predovšetkým malých detí, starších ľudí a ľudí s chronickými ochoreniami.

Miestne úrady obyvateľov hlavného mesta varovali aj pred rizikom nedostatku vody a vláda vyzvala ľudí, aby ňou zbytočne neplytvali. V máji 2022 dosiahla teplota vzduchu v Naí Dillí podobné hodnoty a médiá vtedy hlásili, že v meste namerali 49,2 stupňa Celzia.

Vôbec najvyššiu teplotu vzduchu namerali v Indii v roku 2016 v púštnom regióne Phalodí v štáte Radžastan, a to až 51 stupňov Celzia. V Radžastane aj teraz zaregistrovali najvyššie teploty v celej Indii – 50,5 stupňa Celzia. Vysoké letné teploty nie sú pre Indiu nezvyčajné. Podľa vedcov sa však stali vlny horúčav v dôsledku klimatických zmien dlhšie, sú intenzívnejšie a vyskytujú sa častejšie.

Počasie pritom potrápilo aj obyvateľov indických štátov Západné Bengálsko a Mizorám na severovýchode krajiny, ktoré postihli prudké dažde spôsobené cyklónom Remal. Ten zasiahol Indiu a Bangladéš v nedeľu, pričom si vyžiadal životy vyše 35 ľudí. Bangladéšsky meteorologický úrad uviedol, že išlo o jeden z najdlhších cyklónov v dejinách krajiny, čo podľa neho spôsobili opäť klimatické zmeny.

Ďalšie dôležité správy

Vedci varujú, že sme možno na pokraji šiesteho masového vymierania, ktoré sa pripisuje najmä stupňujúcej sa hrozbe globálneho otepľovania. Súčasná trajektória klimatických zmien spôsobených ľudskou činnosťou by mohla viesť k zvýšeniu priemernej globálnej teploty o 7,2 °F (4 °C) a existuje riziko, že by mohla byť ešte extrémnejšia a dosiahnuť až 10,8 °F (6 °C).
Neprehliadnite

Zem posiela svetu červené varovanie, nachádza sa na pokraji klimatického kolapsu